Русија улаже 15 милијарди долара из свог Резервног фонда у украјинске обвезнице
РФ ЈЕ НАЈВЕЋИ ТРГОВИНСКИ ПАРТНЕР УКРАЈИНЕ СА УДЕЛОМ ОД 30 ОДСТО
- Председник Украјине Виктор ЈАНУКОВИЧ: Русија и Украјина треба да ефикасно искористе капацитете својих економија које обједињују наше две земље. Фундамент нашег заједничког рада грађен је деценијама. Градили су га наши народи и наши стручњаци, Све оно што нас обједињује - ми немамо право да не користимо тако да нас обједињује
- Председник РФ Владимир ПУТИН: Спремни смо да размотримо и могућност коришћења одбрамбених капацитета украјинске привреде за потребе Оружаних снага Руске Федерације
РУСИЈА ће уложити 15 милијарди долара из свог резервног фонда у украјинске папире од вредности, а цена руског гаса за Украјину ће бити смањена практично за трећину,објавио је председник РФ Владимир Путин на прес конференцији одржаној након Шестог заседања међудржавне комисије Русије и Украјине.
„Имајући у виду проблеме у економији Украјине који су, према мом мишљењу, повезани у великој мери са светском економском кризом а у циљу подржавања буџета Украјине, Влада Русије донела је одлуку да уложи у украјинске хартије од вредности део својих резерви из Фонда националног благостања у вредности од 15 милијарди америчких долара“, изјавио је руски председник.
Из овог фонда у Русији се углавном финансирају значајни инфраструктурни пројекти и служи за случај економске кризе у самој Русији.
У присуству председника Украјине Виктора Јануковица и председника Русије потписан је и анекс између руског Газпрома и украјинске компаније Нафтогаз Украјине којим се омогућује смањење цене руског гаса за Украјину за практично трећину.
„Гаспром и Нафтогаз потписали су анекс који Газпрому даје могућност, коју он има намеру да спроведе, да Украјини продаје гас по цени од 268,5 долара за 1.000 кубних метара. До сада је та цена била око 400 долара“, рекао је руски председник након потисивања.
Русија и Украјина су потписале и план активности везаних за регулисање трговинских ограничења у међусобним увозно/извозним односима за 2013/14. годину са циљем да се подигне ниво трговинске размене, који је ове године пао за 14,5 одсто, преносе руске агенције.
Русија је највећи трговински партнер Украјине са уделом од 30 одсто у укупној спољнотрговинској размени те земље.
„Русија и Украјина треба да ефикасно искористе капацитете својих економија које обједињују наше две земље. Фундамент нашег заједничког рада - нагласио је Јанукович - грађен је деценијама. Градили су га наши народи и наши стручњаци, чије могућности и способности добро знамо у обе земље. Знамо, наравно, и производно-индустријску базу наших економија. Све оно што нас обједињује - ми немамо право да не користимо тако да нас обједињује. Овоме нема алтернативе. Једино треба да у томе будемо економски ефикасни“.
Узимајући реч на седници Руско-украјинске међудржавне комисије, Путин је нагласио да би његова земља могла користити одбрамбене капацитете Украјине за потребе својих Оружаних снага.
„Спремни смо да размотримо и могућност, како буде долазило до привредног и политичког зближавања наших земаља, коришћења одбрамбених капацитета украјинске привреде за потребе Оружаних снага Руске Федерације, између осталог, за поправке војне технике и остало“ - истакао је руски лидер.
Он је додао да су министарства одбране двеју земаља већ припремила одговарајуће предлоге и саопштио да годишњи обим трансфера новца из Русије у Украјину износи 2,3 милијарде долара. Додао је да је обим руских инвестиција у украјинску привреду достигао је 1,5 милијарду долара.
Путин је истакао да руске компаније активно улажу новац у основне гране украјинске привреде, укључујући сектор енергетике, хемијску индустрију и металургију, машиноградњу.
Шеф руске државе говорио је и о великим заједничким пројектима у атомској енергетици, производњи авиона и мотора, у сфери саобраћаја, као и о четворогодишњем пројекту истраживања свемира.
Говорећи о пољопривреди, открио је да је у фази формирања Прицрноморски комитет за житарице, чији су чланови Русија, Украјина и Казахстан. Та структура ће „омогућити координацију потеза водећих добављача светског тржишта житарица“ - нагласио је Путин.
По његовој оцени, Русија и Украјина могле би активније да сарађују на међународној арени, да проширују координацију својих ставова о актуелним глобалним проблемима, пре свега, о регионалној безбедности, ослањајући се на руску Црноморску ратну флоту чија је главна база у Севастопољу.
Портпарол руског председника, Дмитриј Песков, на крају великог руско-украјинског дана у Москви, изјавио је: „Русија себи никад неће дозволити да се мерша у унутрашње ствари Украјине. За разлику од неких других зермаља, Русија нема представнике на кијевском Мајдану (Тргу независности). Тамо уопште нема наших људи. Председник Путин је више пута поновио да се Русија тврдо држи принципа немешања“.
Песков је све ово рекао одговарајући на питање: да ли су руководства две земље данас разматрала полазећи од тога да ће се Украјина придружити ЕУ или од њеног евентуалног приступања Царинској унији РФ, Белорусије и Казахстана.