Меркелова се код Кремља поклонила пред спомеником Непознатом војнику
ПУТИН: ШТО ПРЕ РЕШИМО ПРОБЛЕМЕ КОЈИ ДЕЛЕ РУСИЈУ И НЕМАЧКУ – ТО БОЉЕ
* ПУТИН: Треба нам светски систем безбедности на неблоковској основи. Запад треба да се ослободи фобија прошлости и да гледа у будућност. А Кијев мора прекинути економску блокаду Донбаса и поћи на директан дијалог са Доњецком и Луганском
* МЕРКЕЛ: На истоку Украјине треба одржати изборе који треба да доведу и до тога да се Украјини обезбеди пуна контрола над границом. Спремна сам да помогнем да ствари крену у том смеру. Исто могу да кажем и за председника Француске. Данас сам осетила такву спремност и на страни Русије
НЕМАЧКА канцеларка – као што је и најављивано – стигла је у Москву.
Такође према најавама: заједно са Владимиром Путином – положила је венац на московски споменик Непознатом војнику који се налази у Александровом парку, уз саме зидине Кремља. Споменик је подигнут на месту где су 1966 године пренети посмртни остаци непознатог војника из братске гробнице бранилаца Москве.
У пратњи двоје лидера били су чланови преговарачких делегација.
Преговори Путина и Меркелове протекли су у Кремљу. Руски лидер на њиховом почетку рекао да је неопходно што пре решити проблеме који постоје између Русије и Немачке.
„Данас имамо свима добро познате проблеме. Што пре ти проблеми престану да негативно утичу на развој наших односа – то боље. У сваком случају, ми ћемо томе тежити”.
Руски лидер додатно нагласио: „Надам се да ћемо разговарати и о билатералним односима и о даљем развоју односа са Европском унијом. Наравно: и о најоштријим светским проблемима, укључујући Украјину”.
Меркелова је на самом почетку преговора – док су још новинари били унутра – истакла да јој је драго што ће са Путином моћи да поразговара и о односима ЕУ-Русија и о ситуацији у Украјини и о обезбеђивању њене територијалне целовитости.
„Немачка је из свог горког искуства извукла наук да треба сарађивати и у тешким ситуацијама, каква је данашња, и радити на достизању дипломатских тешења. Иначе, мени је било важно да дођем у Москву и да одам пошту погинулим људима Совјетског Савеза”.
По завршетку преговора, Путин је позвао западне земље да при оцењивању догађаја у свету користе исте критеријуме и да се држе јединствених правила.
„Дужни смо да коначно обезбедимо не право јакога и право песнице у међународним односима, већ – примену норми међународног права. Тако да те норме примењује и штити цела међународна заједница” – указао је Путин.
За пример је узео догађаје у Јемену и истакао:
„Шта се догодило у Јемену и шта видимо сада? Тамо је био преврат. Шеф државе се одрекао власти. Сада њега друге земље настоје да силом оружја врате на власт. А када се догодио преврат у Украјини – какве се све погрде нису чуле на рачун њеног бившег председника Јануковича и какву све подршку нису добили они који су извели преврат. Ако и даље будемо са овако различитим стандардима приступали истим појавама – никада се ни о чему нећемо договорити!”
Руски председник је поново предложио Западу – светски систем безбедности на неблоковској основи. При том је подвукао:
„Запад треба да се ослободи фобија прошлости и да гледа у будућност. Треба се ослобађати страха”.
Путин је подсетио да је СССР пре потписивања пакта Рибентроп-Молотов предузео више покушаја да се парира фашизму у Европи и додао да је Пољска – пре него што је сама била подељена – покушала да анектира део Чехословачке и постала жртва политике коју је сама покушала да води.
Руски лидер такође позвао Кијев да прекине економску блокаду Донбаса и упозорио да је потребан директан дијалог „учесника конфликта у Украјини”.
Украјина, подвукао је, мора преговарати са Доњецком и Луганском и „извести уставну реформу уз учешће југоистока”.
Истовремено је обећао да ће Москва искористити сав свој утицај да подстакне руководства ДНР и ЛНР помогну да преговарачки процес „иде потребним смером и потребним темпом”.
Путин није крио да се Москва и Берлин суштински разилазе у процени преврата у Украјини, али да међу њима постоје сличности у гледању на потребу да се конфликт у тој земљи решава мирно и дипломатски.
Меркелова је нагласила да на истоку Украјине треба одржати изборе, па подвукла: „Избори треба да доведу и до тога да се Украјини обезбеди пуна контрола над границом. Спремна сам да помогнем да ствари крену у том смеру. Исто могу да кажем и за председника Француске. Данас сам осетила такву спремност и на страни Русије".