До краја марта уговор о испоруци цеви за другу деоницу Јужног тока
УКУПНА ВРЕДНОСТ УГОВОРА БИЋЕ ОКО МИЛИЈАРДУ ЕВРА
- Подморски део гасовода Јужни ток имаће четири „цеви“. Свака ће бити дугачка 931 километар, дијаметра - 813 милиметара и дебљине „зида“ 39 милиметара
ГАЗПРОМ ће до истека првог квартала 2014. године потписати уговор о испоруци цеви за другу деоницу гасовода Јужни ток и објавити резултат тендера за њихово постављање под воду, саопштила је ова компанија након саветовања о реализацији пројеката Јужни ток и Јужни коридор.
Испоручилац цеви за прву деоницу подморског дела Јужног тока била је немачка компаниа EUROPIPE (50 одсто од укупног обима), а остатак су произвеле - Уједињена металуршка компанија (35) и Северстаљ (15 одсто).
Укупна вредност уговора је око милијарду евра.
Saipem - компанија кћерка италијанског ENI - била је подизвођач за постављање цеви у пројектима Плави и Северни ток.
Газпом је саопштио да ће након Бугарске и Србије изградња копненог дела гасовода почети и у Мађарској - у другом кварталу 2015. године.
Тренутно су на мађарском делу гасовода у току пројектно-истраживачки радови, припрема се документација за просторно планирање као и прооцена утицаја гасовода на животну средину за мађарски, словеначки и хрватски део трасе.
Да би се енергетски пројекат успешно реалзиовао преко територије Републике Српске - у току је усаглашавање текста межудржавног споразума са Босном и Херцеговином.
Подморски део гасовода Јужни ток имаће четири „цеви“. Свака ће бити дугачка 931 километар, дијаметра - 813 милиметара и дебљине „зида“ 39 милиметара.
Основни копнени део гасовода иде територијом Бугарске, Србије, Мађарске и Словеније.
Коначно одредиште гасовода је мерна станица Тарвизио у Италији. Од основне маршруте - крак гасовода ће водити према Хрватској и Републици Српској.
Одвојак за Хрватску биће дужине 51, а за Републику Српску - 109 километара.