У 2013. прво улазе Новозеланђани
НОВУ ГОДИНУ 13 САТИ ПРЕ НАС ДОЧЕКАЋЕ НОВИ ЗЕЛАНД А ОДМАХ ПОТОМ И АУСТРАЛИЈА
ЗА РАЗЛИКУ од нас, новозеланђани ће у Нову Годину ући у 13 часова по нашем времену и то уз знатно топлије време. После њих 2013. дочекују Аустралијанци.
Градске власти Сиднеја побринуле су се, да становници тог града у Нову годину закораче уз спектакуларни ватромет.
“Овде је лепо и топло а у мојој земљи је сад хладно. Све ове ствари ме терају да овде останем што дуже, овде је баш добро”, каже један туриста који ће нову годину дочекати у Новом Зеланду.
У Аустралији људи су се окупили у Сиднејском заливу где ће Нова година бити дочекана уз најскупљи и најспектакуларнији ватромет.
Градске власти су за овај догађај одвојиле око шест милиона долара.
Слика ватромета са сиднејског градског моста обично је слика која 31. децембра обиђе свет.
На другом крају планете, становници Мексико Ситија нову годину чекају уз традиционалне обичаје. Наиме, веровање је да мала играчка јагњета купљена пред Нову годину доноси срећу и добро здравље.
И ове године људи широм света ће Нову годину сачекати на највећим и најпознатијим светским трговима. На улицама Париза у дочеку ће узивати више од сто хиљада људи, а исто толико туриста се очекује и у Риму.
Словаци ће дочекати Нову годину на трговима уз сјај естрадних звезда и ватромет без сенке економске кризе углавном у престоницама и туристичким градовима.
Масовни дочек за Пољаке и туристе у сарадњи са овдашњим телевизијама које дочеке директно преносе организују престоница Варшава и два туристичка бисера - Краков и Вроцлав, надмећући се као и сваке године на који ће доћи највише људи.
У Чешкој је за Нову годину отворено свега два одсто од укупног броја ресторана и кафана у земљи и то углавном у Прагу и градовима који за
празнике могу да рачунају на туристе, пошто Чеси Нову годину најрадије дочекују у кругу породице, а на улице излазе само у поноћну шетњу.
Извор: Б92