Троје научника добило Нобела за откриће човековог унутрашњег GPS у великом мозгу

НАГРАДУ ДЕЛЕ АМЕРИЧКО-БРИТАНСКИ НАУЧНИК ЏОН О'КИФ

И НОРВЕШКИ БРАЧНИ ПАР МЕЈ-БРИТ МОСЕР И ЕДВАРД МОСЕР

  • Меј-Брит Мосер је на вест о награди одреаговала речима: „У шоку сам, али је дивно. Кад сам чула за награду, отрчала сам у кабинет, закључала се и - заплакала. Радост ми мути једино то што Едвард лети авионом и још ништа не зна о награди“
  • О’Киф се родио 1939. године у Њујорку. Држављанин је и САД и Велике Британије. Предаје на Универзитетском колеџу Лондона. Брачни пар Мосер ради у Норвешком универзитету технике и природних наука у Тронхајму

        АМЕРИЧКО-британски научник Џон О'Киф и Норвежани Меј-Брит Мосер и Едвард Мосер овогодишњи су добитници Нобелове награде за медицину или психологију за откриће ћелија које чине систем позиционирања у мозгу, саопштено је данас.

        „Ово откриће је решило проблем који је окупирао филозофе и научнике вековима. Тај систем ћелија чини наш унутрашњи GPS који нам омогућује оријентацију у простору. Сада је јасно како мозак ствара мапу простора који нас окружује и како се крећемо кроз комплексно окружење“, наводи се у саопштењу Нобелове скупштине са шведског Каролинска института.

        Посебно је наглашено да открића О’Кифа и брачног пара Мосер „показују колико је сложен интелектуални процес у нервним ћелијама великог мозга“.

        Меј-Брит Мосер је на вест о награди одреаговала речима: „У шоку сам, али је дивно. Кад сам чула за награду, отрчала сам у кабинет, закључала се и - заплакала. Радост ми мути једино то што Едвард лети авионом и још ништа не зна о награди“.        

        О’Киф се родио 1939. године у Њујорку. Држављанин је и САД и Велике Британије. Предаје на Универзитетском колеџу Лондона.

        Брачни пар Мосер ради у Норвешком универзитету технике и природних наука у Тронхајму.

        Награда за медицину отвара „сезону“ доделе Нобелових награда.

        Ове године су за награду у области психологије и медицине конкурисала 263 научника.

        Нобелова награда износи 8 милиона шведских круна (1,1 милион долара).

        Добитник Нобела за физику биће објављен 7. октобра.

        Награде се свечано уручују 10. децембра у Стокхолму.

        Награде за достигнућа у науци, књижевности и за мир први пут су додељене 1901. у складу са жељама творца динамита и бизнисмена Алфреда Нобела.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари