Титово атомско склониште са 100 соба, пола године живота без везе са спољним светом
ОТКРИВЕНА ДЕЦЕНИЈСКА ТАЈНА БУНКЕРА КОД КОЊИЦА, У ХЕРЦЕГОВИНИ
- Изградња објекта трајала је 26 година (1953-1979) а коштала је 4,6 милијарди ондашњих долара
- Бункер Д-0 АРК има две велике конференцијске сале, пет оперативних центара с директним телефонским везама с председништвима савезних република и кабловском телевизијом, две кухиње, пет великих тоалета и болницу с операционом салом
- О објекту се данас брине пет војника, а припада Министарству одбране БиХ
ПЛАНИНА Златар која се налази у близини Коњица, деценијама је чувала највећу државну војну тајну бивше СФРЈ.
У том природном окружењу пре 33 године изграђено је атомско склониште, објекат назван Д-0 АРК, који је био главно командно место бивше ЈНА. За ово су, осим радника који су бирани пажљиво и који су морали да потпишу уговор у тајности, знала само четири команданта по службеној дужности, преноси Индекс.
Кад се објекат посматра споља, виде се три обичне куће окружене природом. Међутим, те куће су више од 50 година скривале највећи војни објекат, који је био трећи по значају у бившој СФРЈ. Први је подземни аеродром Жељава код Бихаћа, а други ратна лука Лора код Сплита. Изградња објекта трајала је 26 година (1953-1979) а коштала је 4,6 милијарди долара.
У случају опасности од нуклеарног удара бункер је био спреман да прими 350 особа из највишег војног и политичког врха бивше СФРЈ. Ту су могле ту да бораве шест месеци без икаквог контакта с спољашњим светом, јер се у њему налази све оно што је потребно за нормалан живот.
Бункер покрива укупно 6.854 квадратна метра, има више од 100 спаваоница с удобним лежајевима, две велике конференцијске сале, пет оперативних центара с директним телефонским везама с председништвима савезних република и кабловском телевизијом, две кухиње, пет великих тоалета и болницу с операционом салом.
Унутар објекта се налази и већи број просторија за укупно 21 систем за одржавање. У њему се налазе две цистерне са 50 тона нафте, две врсте климе, базен са 170 кубика воде, текућа вода и техничка из природног бунара који се налази у планини.
Титова резиденција у овом објекту је елитно опремљена. Састоји се од пет просторија: соба за секретарицу и странке води у Титову канцеларију повезану са спаваћом собом, а из ње се улази у собу прве даме бивше Југославије Јованке Броз, док је последња соба за одмор.
Из објекта постоји излаз у случају опасности који није уцртан на мапи. Води на брдо изнад објекта висине 170 метара, којим можете доћи до релејног чворишта на планини Златар.
О објекту се данас брине пет војника, а припада Министарству одбране БиХ.
(РТС)