Швеђани ради спасавања климе на Земљи предлажу да једемо мање говедине и сира

ИНСТИТУТ „ЧАЛМЕРС“ ПРЕДЛАЖЕ ДА ЈЕДЕМО ВИШЕ СВИЊЕТИНУ И ПИЛЕТИНУ

  • Стефан ВИРСЕНИУС: Производња свињетине и пилетине ослобађа знатно мање количине угљендиоксида: 10-30 килограма по килограму беланчевина, а у случају говедине тај однос је - 200 килограма угљендиоксида за килограм беланчевина

        ВЕРОВАЛИ или не веровали: шведски климатолози предлажу - да би био смањен „притисак на планету“ - да човечанство почне да мање једе говедину и сиреве и да мање пије млеко.

        У извештају Гетеборгског технолошког института „Чалмерс“ наглашава се:

        „У Шведској је удео говедине, сира и млечних производа у исхрани један од највећих на свету, а то утиче на климу два пута више него коришћење у исхрани свињетине и пилетине“.

        Како је навео један од аутора извештаја Стефан Вирсениус, производња свињетине и пилетине ослобађа знатно мање количине угљендиоксида: 10-30 килограма угљендиоксида по килограму беланчевина, а у случају говедине тај однос је - 200 килограма угљендиоксида за килограм беланчевина.

        „Зато можемо наставити да једемо пилетину и свињетину у великим количинама али под условом да истовремено смањимо употребу говедине“ - нагласио је Вирсенијус.

        Према његовим речима, за смањивање „притиска на климу“ биће довољно да се пређе са млечних производа на „биљне алтернативе попут овсеног напитка“.

        Швеђани су израчунали да на пољопривреду и индустрију хране отпада четвртина свих штетних гасова који завршавају у атмосфери.

        Недавни климатски самит у Паризу обавезао је Европску унију да смањи притисак на климу тако што ће смањити до 2050. године избацивање штетних гасова за три четвртине.

        Вирсенијус и његове колеге су уверени да променом структуре исхране и побољшавањем технологија у производњи хране тај део „кривице“ може бити двоструко смањен. 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари