Руски свемирски брод „Сојуз ТМА-18М“ носи тројицу космонаута према МСС

УЗЛЕТЕО СА РАМПЕ „ГАГАРИНСКИ СТАРТ“ - БИО ЈЕ ТО 500-ТИ СТАРТ

СА КОСМОДРОМА БАЈКОНУР

  • Нови тројац чине: Сергеј Волков (Роскосмос), казахстански космонаут Ајдин Аимбетов и астронаут Европске свемирске агенције Андреас Могенсен
  • Један од мојих задатака биће извођење европског експеримента Mares. Користићу експерименталну фотељу што ће омогућити проучавање утицај бестежинског стања на човека и добијање података који су крајње неопходни за интерпланетарне летове будућности - рекао је Данац Могенсен

        РУСКИ свемирски брод „Сојуз ТМА-18М“ са новом посадом Међународне свемирске станице успешно је стигао у Земљину орбиту и кроз два дана, 4. октобра, спојиће се са међународном станицом.

        На МСС лети нова посада коју чине: Сергеј Волков (Роскосмос), казахстански космонаут Ајдин Аимбетов и астронаут Европске свемирске агенције Андреас Могенсен.

        Специјалну фотељу и нова свемирска одела тестираће током рада на МСС први астронаут Данске Андреас Могенсен, изјавио је он мало пре полетања.

        „Предстоји ми да изведем веома много европских и данских експеримената ради развоја нових технологија летова како на МСС, тако и током међуорбиталних експедиција на друге планете“ - казао је Могенсен.

        По његовим речима, један од нових експеримената биће тестирање новог свемирског одела Skinsuite, који ће помоћи да се проучи утицај микрогравитације на мускулаторни систем.

        Такође, планирано је извођење европског експеримента Mares.

        „Он се састоји у томе што ћемо на специјалној опреми у виду експерименталне фотеље проучавати утицај бестежинског стања на човека, што ће омогућити добијање података који су крајње неопходни за интерпланетарне летове будућности“ - казао је Могенсен.

        По речима казахстанског космонаута Ајдина Аимбетова, његов научни програм такође ће бити веома богат.

        „Прву серију тих експеримената започео је још садашњи председник „Казкосмоса“ Талгат Мусабајев. То су експерименти „Сарадња“ и „Ураган“, као и посматрање атмосферских појава изнад Казахстана“ - казао је Аимбетов.

        Посада МСС ће укупно извести 76 научних експеримената, од чега ће 30 бити медицински.

        На МСС њихов долазак чекају Руси Генадиј Падалка, Михаил Корнијенко и Олег Коноњенко, амерички астронаути Скот Кели и Чел Линдгрен, као и јапански астронаут Кимија Јуи.

        Ово лансирање ракете „Сојуз“ било је петстото које је изведено са лансирне рампе „Гагарински старт“ на космодрому Бајконур.

        „У знак сећања на овај датум торањ за одржавање у склопу ове јединствене рампе биће означен белом звездом“- рекао је агенцији РИА Новости стручњак који већ много година одржава овај стратешки објекат.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари