Програмер са Новог Зеланда направио 3D-модел своје кћерке
ИСКОРИСТИО КЋЕРКИНЕ ФОТОГРАФИЈЕ НАПРАВЉЕНЕ КАДА ЈЕ ИМАЛА 18 МЕСЕЦИ
- У првој фази пројекта, виртуелна беба је постојала само у компјутеру, али је већ могла да реагује на оно што чине људи у „њеној близини“. Показивали су јој исписане лаке речи као што су „лопта“ и „јабука“. Ако би дала тачан одговор - добијала је похвале којима се радовала
- Сада BabyX више није само „лебдећа глава“. Има комплетно тело, седи на столици и уме да свира. Притом, ако је свирање више не интересује - престаје. Иза „анимираног тела девојчице“ крије се „детаљна карта људског мозга“
ПРОГРАМЕР са Новог Зеланда Марк Сагар направио је 3D-модел своје кћерке - објавио је Bloomberg Business Week.
И, „модел“ је у стању да реагује на питања и захтеве околине, чак и да свира на виртуелном пијанину.
Сагар је почео каријеру од моделирања делова тела у медицинске сврхе, а касније је имао успеха у CGI-графици рађеној за филмове „Кинг-Конг“ и „Аватар“.
Амерички лист пише да сада покушава да људске особине да вештачкој интелигенцији.
Сагар о својој тренутној главној преокупацији открива:
„Од своје 20-те године стално размишљам о томе може ли компјутер постати још паметнији, може ли имати свест. Желим да створимо систем који који неће бити у стању да само учи за себе, него и да има мотивацију да учи и да буде у комуникацији са светом око себе. Зато сам себи поставио можда и лудачки задатак - направити компјутерски модел човекове свести“.
Управо та идеја се и нашла у центру пројекта BabyX за који је Сагар искористио фотографије своје кћерке која је у том моменту имала 18 месеци.
У првој фази пројекта, виртуелна беба је постојала само у компјутеру, али је већ могла да реагује на оно што чине људи у „њеној близини“.
Показивали су јој исписане лаке речи као што су „лопта“ и „јабука“. Ако би дала тачан одговор - добијала је похвале којима се радовала.
Отад је Сагар свој „модел“ усавршио. Сада BabyX више није само „лебдећа глава“. Има комплетно тело, седи на столици и уме да свира. Притом, ако је свирање више не интересује - престаје.
Амерички лист наводи да се иза „анимираног тела девојчице“ крије „детаљна карта људског мозга“.
Ствари тако стоје да Сагар једним кликом свог миша отклонити целу њену глави и показати како на исте захтеве реагују „неурони“.
Он својој BabyX може давати дозе виртуелног серотонина, окситоцина и других хемикалија које поспешују рад виртуелних неурорецептора.
Bloomberg Business Week наглашава: „Заинтересовани могу онлајн посматрати како виртуелни мозак BabyX испушта виртуелни допамин којим осветљује одређене делове свог мозга и тако стимулише појаву осмеха на свом лицу“.
Марк Сагар је већ почео да своје идеје комерцијализује.
Основао је компанију Soul Machines која је већ произвела његовог асистента-робота по имену Нађа.
Глас јој је позајмила глумица Кејт Бланшет. Снимање је трајало пуних 15 сати.
Компанија која бави осигурањем инвалида од Сагара је већ купила робота којег ће користити за помагање преко 500.000 са ограниченим могућностима.
BabyX има намеру да даље усавршава, нарочито њено понашање.
Сагар је уверен да ће његов пројекат помоћи да се „коначно схвати“ људска природа.