Оксиди цинка и алуминијума и „црни силицијум“ - основа рачунара новог типа

АМЕРИЧКИ МАТЕМАТИЧАРИ САОПШТИЛИ ДА МЕТАМАТЕРИЈАЛЕ МОГУ ПРЕТВАРАТИ У „МРЕЖНИ КОМПЈУТЕР”

Један од типова метаматеријала

         МАТЕМАТИЧАРИ су утврдили да својства метаматеријала могу бити измењена тако да скуп од неколико различитих једињења буде у стању да обавља најтеже математике операције са издвојеним светлосним зрацима, каже се у тексту који је објавио научни часопис Science.

         У овом тренутку огромна већина компјутера претставља дигитална устројства која обрађују информације у бинарном систему (0 и 1) „порцијама” електронских или светлосних сигнала.

         Њихови претходници, аналогни компјутери, кодирали су информацију, а као пример се могу узети непрекидне функције које се могу упоредити са колебањем напона или кретањем зупчаника.

         Ови компјутери имају низ недостатака од којих су најзначајнији: суперосетљивост на сметње, ниска тачност и брзина обраде података, као и велика габаритност.

         Група научника университета Пенсилванија у Филаделфији (САД) открила је под руководством Александра Силве да ће аналогни „мрежни компјутери” бити лишени већине ових проблема.

         Обзиром да су метаматеријали у стању да мењају својства и правац кретања светлости, аутори овог научног текста претпоставили су да се могу искористити као „аналог” зупчаника и електричних кола која су се користила код аритмометара и првих аналогних компјутера.

         Ослањајући се на ову претпоставку, Силва и његове колеге направиле су математички модел рачунара на бази „идеалног” метаматеријала који би био у стању да обавља једну од најважнијих математичких операција такозвану Фуријеову трансформацију.

         Након што су изучили како овај модел функционише, амерички научници су покушали да провере - да ли могу да направе материјал са сличним својствима, у реалном свету, користећи ласерске зраке као извор и за пренос информација.

         Према њиховим рачуницама, то је сасвим реално, а већ постојећи метаматеријали, настали на основу оксида цинка и алуминијума или „црног силицијума”, могу бити искоришћени као основа за такве рачунаре.

       Г. Шимпрага

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари