Амерички океанолози нашли кита који је имитирао људски глас

ОТКРИЋЕ У ОКЕАНАРИЈУМУ У ОКОЛИНИ САН ДИЈЕГА У КОЈЕМ ЖИВИ НЕКОЛИКО ДЕЛФИНА И БЕЛИХ КИТОВА

  • Океанографи су регуларно зарањали у базене изучавајући понашање и индивидуалне посебности његових становника. За време једног од таквих посматрања, рониоци су чули неочекивану команду „испливавај”. Када су се нашли на површини и питали - ко је тражио да се изрони, колеге су биле крајње изненађене. За све је био „крив” млади бели кит по надимку NOC

         АМЕРИЧКИ и канадски океанолози открили су белог кита у приобалним водама Калифорније који је способан да имитира звук људског гласа, каже се у чланку који је објавио часопис Current Biology.

         „Наша посматрања су показала да је кит морао да мења начин рада гласних жица да би могао производити звук који је сличан људском говору. Такав и толико очигледан напор говори да је кит желео да успостави контакт са људима” - изјавио је шеф групе океанолога Сем Риџвеј из Националног фонда морских сисара у граду Сан Дијегу у САД.

         Риџвеј и његове колеге посматрали су живот неколико делфина и белих китова (Delphinapterus leucas) који бораве у океанариијуму у околини Сан Дијега. Океанографи су регуларно зарањали у базен изучавајући понашање и индивидуалне посебности његових становника. За време једног од таквих посматрања рониоци су чули неочекивану команду „испливавај”. Када су испливали на површину и питали - ко је тражио да се изрони, колеге су биле крајње изненађене.

         Аутори чланка претпостављају да је команда могла да дође једино од житеља базена. Хипотеза настала је захваљујући и томе што су још од 1984. године Риџвеј и његове колеге почели да региструју чудне звуке који су подсећали на далеки и веома неразумљив дијалог двојице људи који се приближавају акваријуму са делфинима и китовима.

         Биолози су обавили серију експеримената са становницима базена и открили да је чудне звукове испуштао млади бели кит по надимку NOC. Овај кит и делфини, као и неколико других китова, седам година су живели у акваријуму у који су често зарањали рониоци и тестирали подводни систем везе.

 

         Истраживачи су снимили звуке које је испуштао NOC и изанализирали помоћу компјутерског програма упоређујући снимке са људским говором. На изненађење океанолога, китови „трилери” били су сличнији по својој структури људском говору него звучним сигналима које су сами научници `производили` имитирајући китов глас.

         Ти сигнали се користе за ехолокацију и међусобну комуникацију.

         Тако је типична фреквенца „говора” кита NOC била нижа за неколико октава од ехолокационе и социјалних звукова других китова и делфина. Осим тога, спектар звучног снимка био је идентичан људском говору и састојао се од мноштва посебних звучних елемената, а не од релативно једноставних ехолокационих „пуцкетања” китова.

         „Снимак „трилера” NOC био је сличнији звуку људског гласа него типичним звучним сигналима китова. Ти звуци које смо чули су одличан аргумент да се тврди да бели китови поседују способност да науче нове врсте звучних сигнала” - објаснио је Риџвеј.

         Како научници истичу, таква имитација људског гласа је веома тежак задатак за китове. За разлику од човека, китови користе свој нос, а не гласне жице да би произвели звук. Према речима океанолога, NOC је морао на посебан начин да мења притисак у носу и дисајни отвор на глави да би имитирао људски говор што је крајње необичан захват.

         На жалост, тешко да ће бити могуће поновити овај екпериметн — NOC након што је порастао -  престао је да изговара звукове сличне људском говору.

         По свему судећи, ови веома необични резултати истраживања биће повод за бурне расправе међу биолозима.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари