Нобелова награда за физику Канађанину и Јапанцу за открића о осцилацијама неитрина

ОТКРИЛИ ДА ИМА МАСУ, А МАКДОНАЛДС ИМА НАМЕРУ ДА ЈЕ - ИЗМЕРИ

        НОБЕЛОВА награда за физику додељена је данас Јапанцу Такакаки Каџити и Канађанину Артуру Б. Макдоналду за њихов рад на елементарним честицама неутринима, саопштио је жири за доделу награде.

        Они су награђени за откриће осцилације неутрина које показује да неутрини имају масу, што омогућава разумевање унутрашњег функционисања материје, као и бољег разумевања свемира. Њихово откриће може изменити и наше представе о материји и о космосу, навео је жири у образложењу.

        Неутрини су елементарне честице које се крећу кроз свемир скоро брзином светлости, а дуго се веровало да немају масу.

        Макдоналд је, иначе, изјавио у Стокхолму да машта да измери масу неутрина. Уверен је да би то науци омогућило да открије тајну настанка Васељене.

        Притом је открио: „Постоји још много питања која се своде на једно: шта је стварно неитрино и како се његове осцилације уклапају класични модел физике? Ми засад не знамо чему је једнака маса неитрина. Већ изводимо експерименте да бисмо израчунали масу неитрина и утврдили да ли постоје и други типови тих честица“.

        Макдоналд се родио 1943, а професор је Калифорнијског технолошког института.

        Каџити је шеф Института за проучавање космичких зрачења. Професор је Токијског универзитета.

        Објављивање добитника најпрестижнијих награда у свету, почело је јуче у Стокхолму наградом за медицину. Сутра се додељује награда за хемију, а у четвртак, 8. октобра награда за књижевност.

        Нобелова награда за мир биће објављена у Ослу у петак 9. октобра, а за економију у понедељак 12. октобра.

        Бета - Факти

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари