Нобелова награда за физику додељена Хигсу и Енглеру за „проналазак масе”

НАГРАДЕ СИГУРНО НЕ БИ БИЛО ДА У ВЕЛИКОМ ХАДРОНОМ КОЛАЈДЕРУ НИЈЕ ПОТВРЂЕНО ПОСТОЈАЊЕ „ХИГСОВОГ БОЗОНА”

Франсоа Енглер и Питер Хигс

  • У изјави Питера Хигса, која се појавила на сајту Единбуршког универзитета, каже се да је он био „потресен наградом”
  • И наглашава: „Желео бих да честитам свима који су учествовали у открићу нове честице и да се захвалим мојој породици, пријатељима и колегама на подршци. Надам се да ће ово признање фундаменталној науци помоћи да се привуче већа таквим истраживањима”

         ПРОГНОЗЕ већине експерата су се обистиниле – Нобелова награда за физику за 2013. годину додељена је теоријским физичарима Питеру Хигсу и Франсоа Енглеру чија су предвиђања од пре пола века добила пре годину дана блиставу потврду - открићем Хигсовог бозона у Великом хадронском сударачу (колајдеру). 

         Награда је додељена „за теоријско откриће механизама који су дали допринос нашем поимању порекла масе елементарних честица које је потрђено експериментима ATLAS и CMS у Великом хадронском колајдеру у ЦЕРН-у”, каже се у изјави Нобеловог комитета.

         Последње пут Нобелов комитет је пре 18 година каснио у објављивању награде. Каснио је и овога пута.

         Експерти су износили најразличитије претпоставке. Неки су сматрали да Комитет не може да телефоном у везу са Хигсом који, као што је познато, не воли да користи телефон и компјутер. Други су сматрали да академици не могу доћи донети усаглашену одлуку.  

         Франсоа Енглер и Роберт Браут су у јуну 1964. године - а два месеца после њих и Питер Хигс - први формулисали теорију да је простор унутар атома испуњен Хигсовим пољем са нултом енергијом. То поље омета честице да се убрзавају, али им не смета да се равномерно крећу – што и називамо масом. Осцилације тог истог поља, његовог кванта и јесу Хигсов бозон.

         Физичари су уверени да се симетрија очувала први пут у 10^-11 секунди после Великог праска, али да ју је Хигсово поље после нарушило, тако да су честице добиле масу.

         Откриће Хигсовог бозона у експериментима у Великом хадронском колајдеру било је предивно – потврђено је да су Питер Хигс и његове колеге били у праву.

         Нобелов комитет, на крају, ипак није успео да до Питера Хигса дође телефоном. Други добитник награде Франсоа Енглер је рекао да је „веома срећан” што је добио Нобелову награду и да ће обавезно честитати колеги.

         Одговарајући на питање - како се осећа као добитник Нобелове награде - Енглер је истакао да „као што можете да приметите не може се рећи да је то непријатно”.

         Он је још додао да је веома срећан што је добио награду, али да за сада још не зна на шта ће да потроши новчани део награде.

         Хигсов колега, Алан Вокер са универзитета у Единбургу, саопштио је новинарима да је добитник награде недавно прележао бронхитис и да је отишао на одмор, не узевши телефон са собом да не би био жртва новинара.

         Међутим, нешто касније се на сајту Единбуршког универзитета појавила његова изјава у којој се каже да је научник био „потресен наградом”.

         „Желео бих да честитам свима који су учествовали у открићу нове честице и да се захвалим мојој породици, пријатељима и колегама на подршци. Надам се да ће ово признање фундаменталној науци помоћи да се привуче већа таквим истраживањима” - каже се у изјави Хигса.

         Неки су сматрали да ће Нобелов комитет прекршити устаљену праксу и да ће награду доделити колективу научника којих је неколико хиљада, а који су радили на детекторима ATLAS и CMS Великог хадронског колајдера.

         Међутим, академици су нашли излаз – они су награду доделили теоретичарима, али су у званичној формулацији истакли улогу експериментатора ЦЕРН-а.

         Заменик директора Научно-истраживачког института за нуклеарну физику МГУ Ломоносов Виктор Саврин и један од учесника у експерименту на Колајдеру сматра да је колајдер фактички „поклонио” Нобелову награду Хигсу и Енглеру.

         „Да није откривен (Хигсов бозон), иако је њихов теоријски рад урађен на веома високом нивоу, без експерименталне потврде им награду не би доделили. Експериментални физичари су дали велики поклон човечанству и лично Хигсу” - рекао је Саврин.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари