Нестанак пчела био би планетарна катастрофа
САМО ВЕЛИКУ БРИТАНИЈУ БИ РУЧНО ОПРАШИВАЊЕ БИЉАКА КОШТАЛО
1,8 МИЛИЈАРДИ ФУНТИ
- Број пчела у кошницама се током три последње деценије преполовио
- Научници звоне на узбуну: ако дође до драстичног смањења броја пчела, или чак њиховог нестанка, последице ће - бити несагледиве
Пише: Наташа Букоња
ЗБОГ претеране употребе пестицида број пчела се из године у годину смањује јер дезоријентисане и отроване пестицидима -више не налазе пут до својих кошница.
Научници су забринути јер је број пчела у кошницама опао за половину у протеклих 30 година, а дивље пчеле скоро да су нестале. Број бумбара је у мањем паду, али неке врсте су престале да постоје.
Ови подаци су забринули британске истраживаче са универзитета у Редингу који су успели да скрену пажњу политичара - упозорењем да Британија, због недостатка пчела, може да претрпи огромне губитке.
Усеви, воће и поврће зависе од опрашивања које обављају пчеле, а ако дође до драстичног смањења њиховог броја, или чак нестанка, последице ће - како су упозорили - бити несагледиве!
Ако би морало да се организује ручно опрашивање, које би Британију коштало 1,8 милијарди фунти, са неизвесним резултатима, то би могло да значи да би се Британија, као и друге земље, могле суочити са глађу катастрофалних размера у будућности.
У току су експерименти срачунати на то да се процени колико би било потребно људи и времена да се обави ручно опрашивање, пре свега јабука, крушака, јагода, уљане репице, махунастог поврћа, кртоластог поврћа, бресака и шљива.
Професор Сајмон Потс је изјавио: „Ово је врло велика цифра и основна тачка економске оправданости заштите дивљих опрашивача који раде невероватан посао“.
Очекује се да грађани дају свој допринос сађењем у баштама дрвећа и биљака које цветају током целе године, а ту се, пре свега, мисли на бршљан, лешник и врбу, али и биље које се може гајити на терасама и балконима као што су крокуси, висибаба, јагорчевина и зевалице.
Сличне напоре чине и француски научници, али је јасно да ће морати да дође до забране употребе одређених хемикалија које се неконтролисано користе свугде у свету.