Научници ћелије рака упоредили са робијашима који су побегли из затвора

АМЕРИКАНЦИ ОТКРИЛИ ДОСАД НЕПОЗНАТЕ РАЗЛИКЕ ИЗМЕЂУ ЗДРАВИХ И ЋЕЛИЈА РАКА

  • Ћелије рака се практички у свему разликују од здравих, чак боље преживљавају при недостатку кисеоника у окружењу
  • Такође су утврдили, изучавајући метастазе у тродимензионалном простору (раније су истраживања вршена само у 2D), да се ћелије рака спорије крећу од здравих и да су – за разлику од здравих -  у стању да прођу кроз ванћелијски матрикс

         ОВА знања ће помоћи научницима да створе нове методе борбе против метастаза и да спрече њено ширење

         У НАСТОЈАЊУ да боље разумеју механизам настанка онколошких болести и метастаза, научници и истраживачи америчког Физичког научно-онколошког центара (Physical Sciences-Oncology Centers) упоређивали су метастазе ћелија рака дојке са здравим ћелијама епитела.

         Због тога су изучавали морфологију, физичка својства, настанак беланчевина и понашање две линије ћелија – здравих и канцерозних.

         Резултати добијени у 20 научних колектива у које су били укључени и физичари и биолози, објављени су у часопису Scientific Reports.

         „Ми сматрамо да је настанак метастаза регулисан, вишестепени процес који почиње губитком адхезионе способности ћелије. То се дешава захваљујући смањењу стварања одговарајућих беланчевина таквих као Е-кадерин. Иза тога следи деградација ванћелијског матрикса и претварање ћелије у покретни фенотип и тек након тога она долази до новог органа који почиње да се колонизује”, каже се у публикацији.

         Како су научници успели да утврде током експеримента, ћелије рака се практички у свему разликују од здравих, чак боље преживљавају при недостатку кисеоника у окружењу. Такође су утврдили, изучавајући метастазе у тродимензионалном простору (раније су истраживања вршена само у 2D), да се ћелије рака спорије крећу од здравих.

         Без обзира на то, ћелије у метастази се крећу по директнијој трајекторији и могу проћи кроз ванћелијски матрикс што здраве ћелије нису у стању.

         „Покретљивост метастазирајућих ћелија је њихово суштинско својство које им омогућава да пробију густу мембрану ванћелијског матрикса коју организам користи да би рак одвојио од остатка тела. Ове ћелије се могу упоредити са затвореницима који су побегли из затвора”, објашњава један од главних аутора рада Роберт Остин.

         Научници су успели да одреде беланчевине које стварају ћелије метастазе, а које су одговорне за таква физичка својства као што су покретљивост и адхезија.

         Сматрају да ће им оваква база знања помоћи да направе нове методе борбе против метастаза и спречавање њиховог ширења.

 

         Г. Шимпрага

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари