На Харварду направљен робот који мења боје као камелеон

ПРВИ „МЕКИ РОБОТ” КОЈИ ЈЕ У СТАЊУ И ДА ПУЗИ ИСПОД НИСКИХ ПРЕПРЕКА, НА ОВОМ УНИВЕРЗИТЕТУ НАПРАВЉЕН 2011.

         НАУЧНИЦИ Харвардског универзитета конструисали су робота-камелеона који може да мења боју, да се маскира и да се у потпуности стопи са окружењем.

         Пројектанте овог апарата на оваква размишљања навели су „мајстори скривања” – хоботнице, сипе, лигње и друге морске животиње.

         Слично њима, харвардски робот има веома еластично и гипко „тело”.

         „Грађа већине робота подсећа на тело сисара. Ми смо одлучии да одустанемо од такве конструкције и за пример узели организме који имају другачију структуру, који су у стању да се премештају и имају стратегију маскирања” – истиче један од аутора проналаска Џорџ Вајтсајдс.

         „Меког робота” који је у стању да се креће и пузи испод ниских препрека, први су конструисали харвардски научници 2011. године. Он је био направљен од силиконских полимера и кретао се захваљујући убризгавањима ваздуха у четири „ноге” преко система ситних цилиндара.

         Сада је робот усавршен: његовој „гипкости” додата је и способност маскирања.

         У његово „тело” уграђен је систем канала у којима се налазе разне боје што апарату омогућује да мења боју. Осим тога, у те канале се може убризгавати врела или хладна течност, захваљујући којој се апарат прилагођава спољашњој температури. У случају да се у течност дода флуоресцентна боја машина светли у у тами.

         У овом новом моделу течност долази из специјалног резервоара, иако, тврде научници, у будућности контејнер може бити уграђен и у „тело” робота.

         Како истичу пројектанти, роботи се могу употребљавати у различитим областима. Прма речима водећег аутора овог истраживања, Стивена Морина, захваљујући сличностима са органима и људским ткивом, апарат може бити коришћен и у медицини.

         Осим тога, лак, гибак и релативно јефтин робот може добро да послужи и за спасилачке активности.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари