Молекули Р-спондин1 и Слит2 добијају битку против рака

АМЕРИКАНЦИ ТВРДЕ ДА СУ НА ПРАГУ РЕВОЛУЦИОНАРНОГ ОТКРИЋА: СПАС ОД ЗЛОЋУДНЕ БОЛЕСТИ НАЛАЗИ СЕ - У НАШИМ ЦРЕВИМА

  • Професор Мичигенског универзитета Јиан-Гуо ГЕНГ: Уверени смо да ћемо својом овом техником моћи да лечимо и туморе у каснијој фази који су метастазирали. Ако су наша предвиђања тачна, људи више неће морати да умиру од рака. Сви тумори различитих ткива и органа могу се убити јаким дозама хемотерапије и зрачења, међутим, тренутно је проблем у томе што лечењем метастазираних тумора пре убијемо болесника

           РЕШЕЊЕ које би могло омогућити лечење готово свих злоћудних тумора, чак и оних у узнапредовалој фази, могло би се налазити у нама самима, односно у нашем пробавном систему, тврде амерички стручњаци.

           Наиме, пробавни систем је уско грло у хемотерапији. Лечење рака хемотерапијом је попут заливања биљке противпожарним шмрком. Ако биљку залијете превише, можете је убити.

           Јиан-Гуо Генг с University of Michigan истиче да шансе за преживљавање пацијента који се лечи хемотерапијом расту експоненцијално ако његов пробавни систем остане здрав и функционалан упркос отровима које садржи хемотерапија. Генг и његове колеге недавно су открили биолошки механизам који је заштитио пробавни тракт мишева који су добили смртоносне дозе хемотерапије.

           Ако се потврди и на људима, откриће представљено у новом броју часописа Натуре могло би да буде револуционарно.

           „Уверени смо да би се овом техником могли лечити тумори у каснијој фази који су метастазирали. Ако су наша предвиђања тачна, људи више неће морати да умиру од рака”, рекао је Генг и појаснио: „Сви тумори различитих ткива и органа могу се убити јаким дозама хемотерапије и зрачења, међутим, тренутно је проблем у томе што лечењем метастазираних тумора пре убијемо болесника”.

           Према новом открићу, одређени протеини који се вежу на специфичне молекуле матичних станица црева снажно потичу ћелије да поправљају оштећења на цревима. Матичне ћелијее уобичајено зацељују оштећене органе и ткива, међутим, тзв. нормалне количине матичних ћелија једноставно не успевају да држе корак са штетама које узрокују смртоносне дозе хемотерапије и зрачења неопходне за успешно лечење тумора у поодмаклим фазама.

           Додатак матичних ћелија штити пробавни систем па пацијенти могу да узимају храну, а тело може да обавља кључне функције, док отрови бактерија у цревима не могу да уђу у крвоток. Све ово пацијентима омогућује да преживе додатне дозе хемотерапије и зрачења.

           У новој студији 50 до 75 посто мишева који су добили молекуле Р-спондин1 и Слит2 преживело је смртоносне дозе хемотерапије. Нити један који их није добио - није остао жив.

           Наравно, ову технику тек треба потврдити у клиничким тестовима на људима.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари