Канаверо објавио да ће главу Спиридонова на друго тело пресадити у децембру 2017.
ИТАЛИЈАНСКИ ХИРУРГ И ЊЕГОВ ТИМ ТВРДЕ ДА ВЕЋ УСПЕШНО СПАЈАЈУ МОЗАК И КИЧМЕНУ МОЖДИНУ
- Серђо Канаверо уверава да је успева да кичмену мождину мишева и мајмуна споји са великим мозгом “уз помоћ одговарајућег поступка”. Он тај поступак назива "протокол GEMINI", али не открива његове детаље
- Италијан све експерименте извео у Кини, а наглашава да је за “повезивање кичмене мождине и мозга” користио супертанки нано-нож направљен од угљеника. Притом је користио органску материју полиетиленгликол која је, како тврди, помогла нервним влакнима да се “слепе”, односно да међусобно срасту
- Да учествује у Канаверовом пројекту – односно, на пресађивање сопствене главе на туђе тело - сагласио се руски инжењер Валериј Спиридонов који због дистрофије мишића може да се креће једино уз помоћ инвалидских колица. Он болује од “Вердинг-Хофмановог синдрома ” – тешког генетског обољења које човека постепено лишава сваке могућности да се самостално креће
ТИМ биолога из више земаља, чијим радом руководи италијански хирург Серђо Канаверо, објавио је да је направио велики корак ка “пресађивању људске главе на донорско тело”.
Тврди да је успео да успешно повеже пререзану кичмену мождину код мишева и да је део метода које ће користити проверио на мајмунима.
У текстовима објављеним у часописима Surgery и CNS Neuroscience & Therapeutics, Канаверо уверава да је успео да кичмену мождину споји са великим мозгом “уз помоћ одговарајућег поступка”.
Он тај поступак назива "протокол GEMINI", али не открива његове детаље.
Целом свом пројекту дао је, иначе, назива HEAVEN/AHBR.
Да подсетимо, са учешћем у Канаверовом пројекту – односно, на пресађивање сопствене главе на туђе тело сагласио се руски инжењер Валериј Спиридонов који због дистрофије мишића може да се креће једино уз помоћ инвалидских колица. Он болује од тзв. “синдрома Вердинг-Хофман” – тешког генетског обољења које човека постепено лишава сваке могућности да се самостално креће.
Светски неурохирурзи и даље су подељени поводом Канаверових планова и обећања. Једни су уверени да пресађивање људске главе уопште није могуће. Други сматрају да је тако нешто у принципу могуће, али не верују у добар исход Канаверове операције. Трећи су апсолутно уверени да је то “авантура која ће се трагично завршити”.
Сам Канаверо сматра да је – поменути успешним срашћивањем кичмене мождине и великог мозга мишева – успешно реализовао “кључну етапу припрема за операцију”.
Италијан је открио да је за “повезивање кичмене мождине и мозга” користио супертанки нано-нож направљен од угљеника. Притом је користио органску материју полиетиленгликол која је, како тврди, помогла нервним влакнима да се “слепе”, односно да међусобно срасту.
У поменутим чланцима помиње и “нарочито методику стимулисања кичмене мождине на месту пресецања”, за коју тврди да је била неопходна да би се успоставиле везе међу неуронима.
Посебно се наглашава да су удови мишева постајали покретни – месец дана након срастања нервних влакана пресечене кичмене мождине.
Канаверо открива да је све своје пробе извео „на територији Кине“.
Он тврди да је током експеримената успешно успевао да очува функције мозга мајмуна, односно – да њихов мозак приликом пресађивања на друго тело није трпео никаква озбиљна оштећења.
Канаверови експерименти са мозгом мајмуна били су могући захваљујући у доброј мери препарату перфторан који је у своје време направио Институт биологије Академије наука СССР као замену за крв.
Канаверо пресађивање главе Спиридонова планира за децембар 2017. године.