Journal of Archaeological Science: Хобити и људи су пре 50.000 година живели једни поред других

БИЛИ СУ ВИСОКИ САМО МЕТАР - ЊИХОВИ ОСТАЦИ НАЂЕНИ У ПЕЋИНИ НА ОСТРВУ ФЛОРЕС

Пећина хобита“

  • Научници са универзитета Волонгонга (Аустралија) представили уверљиве доказе да су „хобити“ били посебна врста људи која се појавила на индонежанском острву Флорес пре најмање 700 хиљада година и нестала пре отприлике 50 хиљада година
  • Мајкл МОРЛИ: Имамо право да размишљамо да су први кромањонци могли да контактирају са последњим „хобитима“ током колонизације Индонезије, како у самој пећини Лијанг Буа, тако и у другим деловима острва. Приче о могућем суживоту „великог народа“ и „хобита“ сада су постале реалност

        ПАЛЕОНТОЛОЗИ су открили људско огњиште у „пећини хобита“ на острву Флорес, чије постојање указује на могућност суживота људи и хобита пре 50 хиљада година, наводи се у чланку објављеном у Journal of Archaeological Science.

        „Недавно смо сазнали да су хобити нестали с лица земље пре око 50 хиљада година и да су се први људи данашњег типа појавили у Аустралији и на југоистоку Азије пре отприлике 50 хиљада година. Наше откриће сужава временски интервал између постојања „Хобита“ у пећини Лијанг Буа и настањивања у њој људи данашњег типа - изјавио је Мајкл Морли (Michael Morley) са универзитета Волонгонга (Аустралија).

        Посмртни остаци древних људи висине једног метра, које су медији практично одмах назвали „хобитима“, пронађени су у пећини Лијанг Буа на индонежанском острву Флорес 2003. године, и показани су публици у октобру 2004. од стране тима палеонтолога на челу са Мајклом Морвудом, чији је члан био и Морли.

        Морвуд и његове колеге прогласили су свој проналазак новом врстом, која је добила име Homo floresiensis.

        Палеонтолози су у почетку сматрали да су флорески људи били потомци усправног човека (Homo erectus). Захваљујући феномену такозване „острвске патуљастости“ током милиона година изолованости постепено су се претворили у „хобите“, чији је мозак био три пута мањи него код данашњих Homo sapiens

        Непостојање нових фосила натерало је научнике да сматрају да су „хобити“ били обични људи који су се претворили у хобите због урођених аномалија.

 Homo floresiensis

        Тек недавно су научници представили уверљиве доказе да су „хобити“ били посебна врста људи која се појавила на острву Флорес пре најмање 700 хиљада година и нестала пре отприлике 50 хиљада година, много пре него што је, како се сматрало раније, човек стигао у Индонезију.

        Морли и његове колеге открили су - проучавајући горњи слој стена на њеном дну - трагове који указују да се човек настанио у Лијанг Буи практично одмах по изумирању „хобита“ или чак пре тог догађаја.

        Научнике су посебно интересовали слојеви формирани у периоду пре 46-20 хиљада година, у време када у пећини, како се претпоставља, нико није живео.

        Неочекивано, Морлијев тим је у тим таложним стенама успео да пронађе трагове неколико огњишта, које су житељи Лијанг Буе могли да користе за припрему хране и грејање у периоду од пре 50-20 хиљада година. То је у корену променило представу.

        Ствар је у томе што „хобити“, како данас сматрају научници и на шта указују резултати ископавања у Лијанг Буи, где су Homo floresiensis живели најмање 130 хиљада година, нису умели да пале и користе ватру. То значи да су пре 50-46 хиљада година у пећини Лијанг Буа већ живели људи данашњег типа, Homo sapiens.

        Шта то значи у контексту могуће интеракције „хобита“ и савремених људи?

        То откриће нам, како пишу научници, у принципу дозвољава да размишљамо о томе да су први кромањонци могли да контактирају са последњим „хобитима“ током колонизације Индонезије, како у самој пећини Лијанг Буа, тако и у другим деловима острва.

        Наравно, о томе још увек не можемо да говоримо са сигурношћу - да би се доказале те тврдње, палеонтолози ће морати да пронађу несумњиве доказе да су људи стигли на Флорес пре него што су „хобити“ изумрли и да су заиста међусобно сарађивали.

        Било како било, приче о могућем суживоту „великог народа“ и „хобита“ сада су постале реалност, закључује Морли.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари