Харвардска школа медицине: Пушење нарушава структуру ДНК и може блокирати гене

НИКОТИН И ОСТАЛО УТИЧУ НА ТРЕЋИНУ СВИХ ЉУДСКИХ ГЕНА КОЈИ СУ ПОЗНАТИ НАУЦИ

  • Код оних који су престајали са пушењем - већина генетских промена се враћала у нормалу приближно кроз пет година. Али, промене на 19 гена - укључујући и онај који је повезан са појавом лимфома - нису нестајале ни за 30 година

        НАУЧНИЦИ са Харвардске школе медицине утврдили су да пушење нарушава структуру ДНК ида последице не нестају чак ни кад се неко одрекне никотина.

        Како преноси NBC News, британски истраживачи су открили да пушење утиче на процес метилирања, односно мењања молекула ДНК, што може блокирати активност гена или утицати на њихове функције.

        А то, опет, води раку, обољењима срца и другим озбиљним проблемима са здрављем.

        Британци тврде: последице пушења се на молекуларним механизмима могу одржавати током 30 и више година.

        Харвардски научници су анализирали узорке крви 16.000 људи који су раније учествовали у другим истраживањима. И, анализа је показала да је код пушача измењен процес метилирања и да је то утицало на најмање 7.000 гена, односно - на трећину свих људских гена који су познати науци.

        Код оних који су престајали са пушењем - већина генетских промена се враћала у нормалу приближно кроз пет година. Али, промене на 19 гена - укључујући и онај који је повезан са појавом лимфома - нису нестајале ни за 30 година.

        Сваке године у свету од болести изазваних пушењем умре више од 6 милиона људи.               

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари