Генетичари пронашли у људском геному остатке праисторијских вируса
ОТКРИВЕНО ДА ЧИНЕ ОКО 8 ОДСТО ГЕНОМА, АЛИ ДА НЕ УТИЧУ НА СИНТЕЗУ БЕЛАНЧЕВИНА
АМЕРИЧКИ генетичари су објавили да су у геномима неколико хиљада људи пронашли остатке више од 12 ретровируса који су у људски ДНК доспели пре неколико милиона година.
Како су објавили у научном часопису Proceedings of the National Academy of Sciences, пронашли су чак и један комплетан геном вируса који се сачувао у генетском коду у првобитном виду.
Тај ендогени ретровирус – како тврде – изгледа тако да га је могуће буквално издвојити, „изрезати“ и претворити у заразни патоген – изјавио је Џон Кофин са Универзитета „Тафтс“ из америчког града Медфорда.
Кофин чак не крије: „Такав експеримент био би веома интересантан јер би омогућио да се проуче трагови епидемија са којима се носило човечанство у далекој прошлости“.
Ендогени ретровируси су својеврсни генетски паразити који могу повећавати број својих копија у геному и обезбеђивати им ново место унутар ДНК-домаћина. То доводи и до корисних и до штетних мутација.
Амерички генетичари тврде да гени тих вируса чине око осам одсто људског генома и да чине део ДНК који не садржи „инструкције“ за производњу било каквих беланчевина.