Французи направили вештачко срце са две пумпе које потпуно замењује људско
СТВОРИЛИ ГА СТРУЧЊАЦИ АВИО-КОСМИЧКОГ КОНЦЕРЦНА ЕАДС И НЕКИХ КОМПАНИЈА ЗА ВИСОКЕ ТЕХНОЛОГИЈЕ
- Тешко је 900 грама и кошта око 80 хиљада евра, а при промени физичког оптерећења код човека не захтева регулацију споља
- Док су претходни модели вештачких срца имали једну пумпу (то јест, могли су да замене само по једну преткомору и једну срчану комору), француски модел има две пумпе па може да замени комплетно срце
- Оперисани пацијент (мушкарац од 75 година) патио је од актуног облика счане инсуфицијенције која је реално угрожавала његов живот. Да није оперисан постојала је опасност да за месец дана умре
У ФРАНЦУСКОЈ је, први пут у свету, обављен захват уградње потпуно аутономног вештачког срца, саопштила је компанија Carmat која је пре неколико година направила овај јединствени и драгоцени апарат.
Ново срце се разликује од других модела тог органа по томе што, при промени интензитета физичког оптерећења код човека, не захтева регулацију споља. Ново срце – које су направили стручњаци авио-космипког концерна ЕАДС и неких француских компанија за високе технологије – практички ради као право биолошко срце.
Сензор за притисак и висину који се користти у авијацији, снима информацију о крвотоку у срцу, што вештачком органу омогућава да муњевито повећава или смањује крвоток.
Хирушки захват је извела група стручњака под руководством Алена Карпантјеа у париској болници „Жорж Помпиду”.
Оперисани пацијент (мушкарац од 75 година) патио је од актуног облика счане инсуфицијенције која је реално угрожавала његов живот. Да није оперисан постојала је опасност да за месец дана умре.
3D Модел вештачког срца
Пацијент се тренутно налази на реанимационом одељењу. Лекари тврде да је његово стање „нормално” и „стабилно”. Чак и да се генерално побољшава.
Наредних месеци ће у три болнице у Француској бити урађено још неколико сличних операција уградње вештачког срца.
Рад на овом јединственом апарату трајао је око двадесет година, „што и није тако много имајући у виду да се радило о крајње сложеном пројекту”, рекао је кодоректор компаније Carmat Филип Пулети.
Нови модел вештачког срца тежак је 900 грама и кошта око 80 хиљада евра.
Како су прецизирали представници комапније Carmat, док су претходни модели вештачких срца имали једну пумпу (то јест, могли су да замене само по једну преткомору и једну срчану комору), садашњи модел француског срца има две пумпе. Зато може да замени комплетно срце и обезбеди како мали тако и велики крвоток.
Министар здравља Француске, Марисол Турен, честитала је лекарима и инжењерима на „изузетном достигнућу”.
„Француска се може поносити што је пионир у веома важној области здравства и што је доказала да је способна за важне научне иновације. За тешке срчане болеснике овим се отварају нове перспективе” - рекла је француски министар.
Треба подсетити да је о свом раду на стварању функционалног прототипа вештачког срца, компанија Carmat саопштила још 2008. године.