Биолошки часовник биљака функционише на шећеру
ОТКРИЋЕ НАУЧНИКА СА БРИТАНСКОГ УНИВЕРЗИТЕТА ЈОРК
ЖИВОТ биљака - као и код животиња и људи -потчињен је биолошком ритму - „унутрашњем часовнику“ који регулише 24-часовни циклус биолошких процеса.
Овај „часовник“ помаже организму да мери време и у одређеном тренутку активира дневни ритам биолошких процеса.
У тексту који је објављен у научном часопису „Nature“, стручњаци тврде да шећер који се приликом фотосинтезе акумулира у биљкама, игра кључну улогу у раду њиховог биолошког часовника.
Све функционише тако што се, на пример, биљке потчињавају биолошком ритму, отварају цветове и лишће или почну да луче мирисе. Захваљујући „часовнику“ биљке се могу спремити за излазак сунца и активирати процес фотосинтезе - производњу шећера од угљен-диоксида и воде под дејством светлости.
Мајк Хајдон са Универзитета Јорк у Великој Британији и његове колеге претпоставили су да шећер игра кључну улогу у раду биолошког „часовника“. Да би проверили своју претпоставку, они су у просторију са ваздухом који не садржи CO2 поставили биљку Arabidópsis thaliána. У одсуству угљен-диоксида биљка је морала производити шећер ни из чега, а њен унутрашњи „часовник“ се успорио за 2-3 часа.
Изучавајући ткиво биљке, научници су успели да идентификују ген који одговара за рад биолошког часовника, чија се активност мењала као одговор на осцилације шећера у ткиву биљке Arabidópsis thaliána. Тада су одгајили генетски модификовану биљку без тог гена чији се дневни ритам никако није мењао због нивоа шећера.
„Акумулација шећера у ткиву биљке даје повратну везу у њеном дневном ритму - слично ономе када се поништи секундомер. Мислимо да, на такав начин, биљка добија сигнал да се енергија појавила у форми шећера и то ради извршења важних задатака, везаних за размену материја. То је потврдило резултате истраживања која су раније показала да време исхране може утицати на фазе периферних биолошких часовника код животиња“ - објаснио је Хајдон.