„Беркли“: Направили смо компјутерски чип који троши милион пута мање енергије
УЛОГУ НУЛА И ЈЕДИНИЦА НЕ ИГРАЈУ ЕЛЕКТРОНИ ВЕЋ УСМЕРЕНОСТ НАМАГНЕТИСАНОСТИ НАНОЧЕСТИЦА
НАУЧНИЦИ америчког универзитета „Беркли“ из Калифорније представили су необичне „магнетне чипове“ који за обављање „свих неопходних операција“ троше милион пута мање енергије него транзистори у савременим компјутерским полупроводницима.
У часопису Science Advances, „берлкијевац“ Џефри Бокор рекао је:
„Потрошња енергије је главни проблема компјутера, али и све савремене електронике. Повећавање брзине рада транзистора изискује све више и више енергије. Чипови су зато постали тако врели да се буквално топе за време рада. Зато смо почели да експериментишемо са алтернативним савременим силицијумским транзисторима да бисмо смањили потрошњу микроелектронских компоненти. И, дошли смо до закључка да су магнетни бит најпривлачнија алтернатива јер код њих улогу нула и јединица не играју електрони већ усмереност намагнетисаности наночестица“.
Бокор наглашава: „Обртање усмерености тражи релативно малу и фиксирану количину енергије. За снимање и „читање“ једног бита информација чип је трошио само четири зептоџула. Савремени компјутери за обраду једног бита троше милион пута више“.
Американци тврде да ово отвара пут појави неупоредиво економичнијих компјутера од (до)садашњих.
Додуше, признају да је њихов чип још далеко од практичне примене и да зато нове суперкомпјутере не треба очекивати у продавницама ни кроз годину дана.