Археолози пронашли древни праузор улаза у Хад

У ГРЧКО-РИМСКОМ ГРАДУ ХИЈЕРАПОЛИСУ НА ЈУГОЗАПАДУ ТУРСКЕ

  •  Археолози са Универзитета Саленто тврде да су лоцирали пећину из које излазе отровни гасови за коју се у антици веровало да је улаз у Хад. Позната је као „Плутонова капија“, по римском богу подземља

         За ДРЕВНЕ становнике Месопотамије, пакао је био далеко место, преко океана смрти, смештено на самом крају света, а за старе Грке и њихове неолитске претке, капије подземног света нису биле толико далеко.
         Раније ове године, археолози са Универзитета Саленто саопштили су да су пронашли један такав портал у грчко-римском граду Хијераполису на југозападу Турске.
         Тим је лоцирао пећину из које излазе отровни гасови и за коју се у антици веровало да је улаз у Хад. Позната као „Плутонова капија“, по римском богу подземља, пећина се налази у близини остатака храма где су археолози пронашли стуб са посветом богу и његовој жени Кори, односно Персефони.
         Такође, пише „Археологија“, у пећини Алепотрипа у јужној Грчкој стручњаци су недавно пронашли доказе који наводе на закључак да је грчки концепт подземља - видљив у Хијераполису – постојао још у неолитско доба.
         Улаз у ову пећину урушио се пре 5.000 година, сачувавши тако доказе да су људи ту живели у неолиту као и да су многи ту долазили из далека како би сахранили своје мртве.
         Археолог са Милсапс колеџа Мајкл Галатај који ради на проучавању ове пећине каже да његове колеге које предводи грчки археолог Јоргос Папатанасопулос верују да је ово налазиште митолошки важно.

(Танјуг)

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари