АКАСАКИ: Нисам размишљао о успеху и неуспеху, плаве диоде су пола века сматране немогућим
НОБЕЛОВА НАГРАДА ЗА ФИЗИКУ ДОДЕЉЕНА ТРОЈИЦИ ЈАПАНАЦА
- ЗА ПРОНАЛАЗАК LED ЛАМПИ
ЈАПАНСКИ научници Исаму Акасаки и Хироши Амано и Американац јапанског порекла Шуџи Накамура овогодишњи су добитници Нобелове награде за физику - за изум нових, ефикаснијих сијалица које не загађују толико природну околину, плавих ЛЕ диода - LED.
„Са проналаском LED лампи сада имамо дуготрајније и ефикасније алтернативе другим светлосним изворима“, наводи се у саопштењу Шведске краљевске академије наука која додељује награду вредну осам милиона круна (1,1 милион долара). „Како се четвртина светске струје користи за осветљење, LED доприносе очувању ресурса Земље“.
Акасаки ради на Меиџо универзитету у Јапану, Амано је професор на Нагоја универзитету, а Накамура на Универзитету Калифорније.
Акасаки је - реагујући на вест о награди - прво рекао да никада није помишљао да је достојан таквог признања.
„Никада нисам размишљао о успеху или неуспеху. Напросто сам увек радио оно што сам сматрао важним и потребним. Зато младима саветујем: радите оно што желите да радите. Плаве диоде су сматране немогућим у целој другој половини 20. века. Многе колеге које су на томе радиле са мном - одустале су.
Нобелове награде додељују се од 1901. за достигнућа у науци, књижевности и миру и у складу са жељама творца динамита, бизнисмена Алфреда Нобела.
Црвене и зелене LED диоде произведене су још 1960их, али је трансформацију светлосне технологије ова тројка покренула почетком 1990их изумом плавих диода, преносе електронски медији.