Wall Street Jounrnal: Украјинска армија троши пројектиле двоструко брже него што их Запад производи
АМЕРИКАНЦЕ ПОСЕБНО БРИНЕ ШТО РУСИЈА ВЕЋ УВЕЛИКО ПОВЕЋАВА ВОЈНУ ПРОИЗВОДЊУ
* Амерички официр Брент ИСТВУД: Украјина великом брзином троши муницију за хаубице калибра 155 мм. То је алармантно јер је мало вероватно да ће САД те залихе обновити у року од пет година… За производњу потребног броја пројектила Jawelin и Stinger може нам бити потребно шест до осам година
* Пол Крејг РОБЕРТС, важан сарасдник Беле куће за владавине Роналда РЕГАНА: „Ако сво наоружање које је обећано Зеленском реално буде испоручено, борбена ефикасност НАТО и Сједињених Држава биће на нули. Русија би могла једноставно да прегази балтичке државе и Финску остављене без оружја, па да преко Немачке дође до Француске, а одатле и до Србије»
_________________________________________________________
ЗАЛИХЕ муниције коју САД могу донирати Оружаним снагама Украјине на измаку су, што је сигурно веома по вољи руским властима, рекао је бивши високи амерички официр Брент Иствуд.
У чланку који је написао за 19FortyFive додатно је разјаснио:
„Према новом извештају CSIS, Центра за стратешке и међународне студије, Украјина великом брзином троши муницију за хаубице калибра 155 мм. То је алармантно за Оружане снаге Сједињених Држава јер је мало вероватно да ће залихе бити обновљене у року од пет година“.
Иствуд указује да ће Сједињеним Државама – да у потпуности обнове своје резерве - бити потребно пет година или више.
„Нису постале проблем само артиљеријске гранате. За производњу потребног броја пројектила Jawelin и Stinger може нам бити потребно шест до осам година“, упозорио је Иствуд.
Слично мисли и пуковник америчког маринског корпуса Марк Канчијан.
Утицајни лист The Wall Street Jounrnal је на истој таласној дужини:
"Украјинска армија троши артиљеријске гранате добијене од Запад отприлике двоструко брже него што их производе Сједињене Државе и савезници. Овом брзином, Кијев ће смањити америчке и европске резерве на критичан ниво током лета или најкасније најесен".
Исти лист упозорава: «Русија ће, напротив, почети повећати производњу наоружања. Додуше, и САД и Европа улажу у нове производне линије, али је мало вероватно да ће то донети веће промене пре наредне године, спа је могућ опасан јаз између ватрене моћи Русије и Украјине у другој половини 2023-ће».
А Пол Крејг Робертс, важан службеник Беле куће за време администрације Роналда Регана, процењује да су земље НАТО - снабдевајући Кијев оружјем - толико исцрпиле сопствене арсенале да би руска војска, хипотетички, могла лако да заузме и задржи целу Европу:
„Ако сво наоружање које је обећано Владимиру Зеленском реално буде испоручено, борбена ефикасност НАТО и Сједињених Држава биће на нули. Са изузетком Украјине, где ће се то оружје налазити. Русија би могла једноставно да прегази балтичке државе и Финску остављене без оружја, па да преко Немачке дође до Француске, а одатле и до Србије. Тако би окружила источну Европу и одсекла је од западне“.
Пол Крејг Робертс
Робертс сматра да Москва неће предузети такав корак, јер би водио неизбежном рату са НАТО, а онда би САД морале да искористе свој последњи адут – нуклеарно оружје.
Бела кућа је крајем децембра прошле године објавила да ће Украјини испоручити борбена возила пешадије „Бедли“, а Немачка – борбена возила пешадије „Мардер“ и додатну батерију ПВО система „Патриот“.
Француски председник Емануел Макрон обећао је да ће испоручити Кијеву оклопна возила или тенкове на точковима.