Војни врх Јужне Кореје: Моћна ракета „Хвасонг-15“ близу је употребљивости у борби
ИСТОВРЕМЕНО ПРОЦЕЊУЈЕ ДА ПЈОНГЈАНГ ЈОШ НИЈЕ УСПЕО ДА ПРЕЂЕ „ЦРВЕНУ ЛИНИЈУ“
Мун Џае-ин са Доналдом Трампом
- У телефонском разговору с председником САД Доналдом Трампом, председник Јужне Кореје Мун Џае-ин рекао да Пјонгјанг још нема усавршене технике за смањивање нуклеарних бомби да би могле да стану на интерконтиненталну ракету и преживе повратак у атмосферу
ЈУЖНОКОРЕЈСКА војска саопштила је да је нова севернокорејска интерконтинентална ракета потенцијално способна да погоди мете удаљене 13.000 километара када се испали под оперативним углом, што би у оквире њеног домета ставило и Вашингтон.
Министарство одбране је посланицима у Сеулу данас пренело и да није познато колико је моћна ракета „Хвасонг-15“ близу употребљивости у борби.
Наведено је да су потребне додатне анализе да би се утврдило да ли би бојева глава преживела поновни улазак у атмосферу, била добро навођена до мете и експлодирала како је предвиђено.
Процена јужнокорејске војске је слична анализама које су уследиле након што је Пјонгјанг у среду извео нову ракетну пробу а фотографије и снимци лансирања објављени у четвртак.
О технолошким изазовима који стоје пред Северном Корејом пре него што обезбеди балистичку ракету који би са већом поузданошћу могла да погоди копно САД, говорио је и председник Јужне Кореје Мун Џае-ин.
У телефонском разговору с председником САД Доналдом Трампом, Мун је рекао да Пјонгјанг још нема усавршене технике за смањивање нуклеарних бомби да би могл да стану на интерконтиненталну ракету и преживе повратак у атмосферу.
Ипак, навео је Мун, „Хвасонг-15“ је свакако искорак у ракетној технологији Северне Кореје па је потребан јачи међународни притисак да би се спречило даље напредовање.
Јужнокорејско министарство за уједињење је саопштило да црвена линија у усавршавању севернокорејског оружја још није пређена.
„Хвасонг-15“, лансиран у среду, представља најмоћнију севернокорејску ракету до сада тестирану, а бројне анализе се слажу да би Пјонгјанг свој циљ арсенал нуклеарних пројектила могао остварити до средине следеће године.
Према речима аналитичара Мајкла Елмана, чини се да „Хвасонг-15“ може да испоручи једнотонску бојеву главу на било коју тачку копна САД, а Северна Кореја је готово сигурна развила нуклеарну бојеву главу лакшу од 700 килограма.
Пјонгјанг је нову ракету описао као „знатно моћнију“ од претходника, ракете „Хвасонг-14“, и саопштио да је пројектил летео 950 километара на висини од 4,475 километара. Пао је у море релативно близу Јапана.