THE NATIONAL INTEREST: Америка нема сигурну заштиту од балистичких ракета
РЕГАН ХТЕО ОДБРАНУ ОД ХИЉАДА БОЈЕВИХ ГЛАВА, БУШ-СТАРИЈИ ОД 200, КЛИНТОН ОД ДВАДЕСЕТАК...
- Експерт Центра Брукиншког института за изучавање САД и Европе Стивен ПАЈФЕР: „Једном приликом сам високог државног функционера, који се разуме у ту материју, упитао: шта би урадио кад би Северна Кореја према Сијетлу лансирала интерконтиненталну балистичку ракету? Рекао ми је да би према њој лансирао неколико ракета-пресретача да је оборе пре уласка у завршну фазу лета и да би стиснуо палчеве”
СЈEДИЊЕНЕ Државе не располажу поузданим системом одбране од интерконтиненталних балистичких ракета и балистичких ракета које носе подморнице – оценио је сарадник Центра Брукиншког института за изучавање САД и Европе Стивен Пајфер.
У ауторском тексту у The National Interest, Пајфер је упозорио сународнике да је противракетна одбрана територије САД – прича о надама које се топе.
Указао је да је Реганова Стратешка одбрамбена иницијатива (SDI) подразумевала одбрану САД од непријатељских ракета са више хиљада нуклеарних бојевих глава. А „Глобална заштита од ограничених удара”, коју је лансирао Џорџ Буш-Старији, већ је оперисала са одбраном од највише 200 бојевих глава.
Клинтонов програм „Национална противракетна одбрана” (NMD) донео је ново смањивање амбиција јер је оперисао са заштитом САД од двадесетак бојевих (нуклеарних) глава.
Пајфер је у истом тексту открио: „Једном приликом сам високог државног функционера, који се разуме у ту материју, упитао: шта би урадио кад би Северна Кореја према Сијетлу лансирала интерконтиненталну балистичку ракету? Рекао ми је да би према њој лансирао неколико ракета-пресретача да је оборе пре уласка у завршну фазу лета и да би стиснуо палчеве”.
Пајфер је објаснио да су те ракете уведене у употребу у време владавине Џорџа Буша-Млађег, да их је Пентагон распоредио на Аљасци, али да оне нису прошле сва потребна тестирања и да војни врх САД сада покушава да надокнади пропуштено и да обезбеди да оне функционишу како треба.
Вашингтон је за противракетну обрану у наредној финансијској години обезбедио 9,6 милијарди долара.