Пентагон објавио да је ПРО системом THAAD оборио балистичку ракету средњег домета

 ТРАМП: КРАЈЊЕ САМ РАЗОЧАРАН ДРЖАЊЕМ КИНЕ ПОВОДОМ СЕВЕРНЕ КОРЕЈЕ

  • Директор америчке Агенције за противракетну одбрану, генерал Сем ГРИВС: „Не само да смо још једном успешно пресрели „туђу ракету”, него смо и дошли до података који ће нам помоћи да додатно усавршимо систем ТХААД и да још боље реализујемо симулације бојевих ситуација. Резултат ће бити: наше повећане способности да будемо бар корак испред долазећих претњи”
  • Американци намеравају да на територији Јужне Кореје трајно држе цео батаљон са системима PRO THAAD. Као оправдање им служе ракетне пробе Северне Кореје. Неки експерти подозревају да их Вашингтон потајно подстиче јер без њих не би имао никакав изговор да своју ПРО примакне уз сам бок Кини

         СЈЕДИЊЕНЕ Државе су објавиле да су на Аљасци успешно испробале систем за пресретање балистичких пројектила средњег домета.

         Ракета-мета, која је имитирала балистичку ракету средњег домета, била је лансирана са авиона изнад Пацифика, а са обале Аљаске је дејствовао противракетни систем THAAD (Terminal High Altitude Area Defense). Тачније: са приобалног острва Кадијак.

         Амерички војни врх тврди да је у досадашњим тестирањима, од 2005-те до данас, остварен максимални резултат: 15 обарања мета у 15 таквих проба.

         Такође: да посада лансера THAAD, чија ракета је мету прво пратила па оборила, наводно није знала када је ракета-мета стартовала и са које тачке. Другим речима: да није о томе била унапред обавештена.\

         Директор америчке Агенције за противракетну одбрану, генерал Сем Гривс, поводом лансирања је поносно изјавио:

         „Не само да смо још једном успешно пресрели „туђу ракету”, него смо и дошли до података који ће нам помоћи да додатно усавршимо систем THAAD и да још боље реализујемо симулације бојевих ситуација. Резултат ће бити: наше повећане способности да будемо бар корак испред долазећих претњи”.

         Кина се оштро противи постављању система THAAD у Јужној Кореји, али је њен министар одбране - Сонг Јунг-Му – објавио да ц́е се убрзати њихово инсталирање.

         THAAD се састоји од шест лансера ракета, од којих су два вец́ постављена 300 километара јужно од Сеула.

         Војска САД се за то ослања на други систем, GMD (Гроунд-басед Мидцоурсе Дефенсе), постављен на Аљасци и у Калифорнији.

         Систем THAAD служи пресретању бојевих глава балистичких ракета у средњој и завршној фази њиховог лета. Како ракета малог домета, тако и стратешких.

         Американци намеравају да на територији Јужне Кореје трајно држе цео батаљон са системима PRO THAAD.

         Као оправдање им служе ракетне пробе Северне Кореје.

         Неки експерти подозревају да их Вашингтон потајно подстиче јер без њих не би имао никакав изговор да своју PRO примакне уз сам бок Кини.

         Зато верују и да је најновија оптужба Доналда Трампа поводом С. Кореје глумљена.

         Амерички председник је оптужио Кину да не предузима никакве активне мере и да са Вашингтоном не координира ништа што би водило разрешењу кризе око ракетног и атомског програма Пјонгјанга.

         Чак је поручио Пекингу: „Крајње сам разочаран држањем Кине”.

         Нимало успут је поновио своју омиљену тезу:

          „Наши ранији глупи лидери дозволили су Кинезима да зарађују стотине милијарди долара годишње на трговини са САД. Међутим, они не чине ништа за нас поводом Северне Кореје, само причају. Нећемо дозволити да то тако траје. Кина је лако могла да реши проблем!”

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари