Начелник британског Генералштаба: Русија је за нас најкомплекснија државна претња

НИК КАРТЕР НАГЛАСИО ДА ИСТО МИСЛЕ НАЧЕЛНИЦИ ГЕНЕРАЛШТАБОВА САД, ФРАНЦУСКЕ И НЕМАЧКЕ

  • Генерал КАРТЕР посебно указао да руски генералитет има „гипкост у промишљањима”: „Немају никакав шаблон за конфликт са НАТО. Користе мултимоделски приступ са применом класичних, нетрадионалним и нуклеарним сегментом. То је хибридна варијанта која може користити и `зелене човечуљке` и велике зелене тенкове и огромне зелене ракете. Руски Генералштаб је способан да сам себе мења, да се развија и да са лакоћом учи лекције”

          НАЧЕЛНИК британског Генералштаба - генерал Ник Картер -  назвао је Русију највећом претњом Уједињеном Краљевству.

          У говору у Краљевском институту здружених родова војске (RUSI) рекао је још на исту тему:

          „Сматрам да управо Русија представља најкомплекснију и најефективнију државну претњу нашој земљи од окончања Хладног рата. Моје колеге – начелници генералштабова САД, Франвуске и Немаче – деле ово моје мишљење”.

          Картер је окупљенима изложио и сопствено виђење како се супротстављати Русији:

          „Она признаје силу и морамо знати њене слабе тачке, да бисмо  могли са делујемо асиметрично, а у земљама око ње разместити силу која ће бити у стању да се са њом носи. Зато морамо смањити и енергетску зависност од Русије и објашњавати становништву Русије шта се у суштини догађа.  Морамо такође штитити своја најважнија техничка средства и идентификовати своја слаба места која Русија користи за свој штеточински утицај и дезинформисање. Морамо, у сваком случају, смањити број својих слабих тачака”.

          Картер је посебно указао да руски генералитет има „гипкост у промишљањима”:

          „Немају никакав шаблон за конфликт са НАТО. Користе мултимоделски приступ са применом класичних, нетрадионалним и нуклеарним сегментом. То је хибридна варијанта која може користити и `зелене човечуљке` и велике зелене тенкове и огромне зелене ракете. Руски Генералштаб је способан да сам себе мења, да се развија и да са лакоћом учи лекције”.

          Први британски генерал у наставку је рекао: „Они су свесни да имају демографске проблеме, па раде на ракетама и беспилотним летелицама, а посаде тенкова своде на два војника. Они усавршавају коришћење наше зависности од комуникација и технологија. Од 2016-те уочавамо значајну руску преоријентацију на кампање дезинформисања, са мешањем у у америчке изборе и покушајем преврата у Црној Гори”:

          Картер је оценио да све што је изнео не значи нови хладни рат.

          Амбасада Русије у Лондону већ је одреаговала на овај наступ Картера и оценила да се иза њега крије намера британског војног врха да `избоксује` већи војни буџет. Још је нагласила:

          „За жаљење је што се Русија – ради изнуђивања већих војних расхода – користи у улози непријатеља”.

          Како је објавио The Independent, у наредној деценији војни буџет Велике Британије може бити смањен за 27,7 милијарди долара, а бројност оружаних снага умањена за 14.000. 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари