Кина уз границу са Русијом разместила далекометне ракете DF-41 усмерене према Америци
КРЕМЉ ОБЈАВИО ЈЕ ПЕКИНГ СТРАТЕШКИ САВЕЗНИК РФ И ДА ТЕ РАКЕТЕ НЕ СМАТРА ПРЕТЊОМ
- DF-41 је тростепена балистичка ракета домета 11-14 хиљада километара. Налази се у наоружању Другог артиљеријског корпуса Народно-ослободилачке армије Кине, односно - њених стратешких ракетних снага. Тај корпус располаже са 100 до 400 нуклеарних бомби
- Експерт Центра за анализу стратегија и технологија Василиј КАШИН: Кинеске интерконтинанталне ракете су „намењене“ Американцима! Вероватно се ради о намери да се скрати лет DF-41 до територије САД и да се смањи њихова рањивост у случају америчких контраудара. Јер, близина границе са Русијом те ракете штити са севера, па би америчке ракете које би покушале да их униште морале дуго да лете изнад територије Кине и да долазе са југа или југоистока“
- Војни експерт, главни уредник магазина „Арсенал Отаџбине“ Виктор МУРАХОВСКИ: „Те ракете нису против Русије. На то указује и чињеница да су поред Амура. Не треба губити из вида да такве ракете, поред максималног домета, имају и минимални, а он је у случају DF-41, најмање неколико хиљада километара!“
КИНЕСКИ лист Global Times објавио је да је једна од три бригаде опремљене интерконтиненталним балистичким ракетама „Дунфен-41“ (DF-41) распоређена на североистоку земље - у близини границе са Руском Федерацијом која пролази средином реке Амур.
DF-41 је тростепена мобилна ракета на тврдо гориво са максималним дометом преко 10.000 километара, а има бојеву главу са „дељивим блоковима“ (нуклеарним бомбама) са аутономним навођењем на циљ.
Портпарол Кремља, Дмитриј Песков, изјавио је да Москва појаву тих ракета поред своје државне границе не доживљава као претњу са стране Кине. Нагласио је да су Москва и Пекинг стратешки савезници и на војном и на економском плану.
Московски војни експерти и специјалисти за Кину проценили су да је примицање најсавршенијих кинеских ракета Амуру упозорење америчком председнику Доналду Трампу.
Експерт Центра за анализу стратегија и технологија Василиј Кашин прво указује да су се фотографије DF-41 - снимљене око града Дацин појавиле још у децембру.
„То је за Кинезе уобичајена пракса легализације података војног карактера. Они никада - наглашава Кашин - такве ствари не саопштавају официјелно. Некада чак пуштају да оно што убаце у интернет прво објави неко у свету, а онда сами то преносе.
DF-41 (или CSS-X-10 по класификацији NATO) конструисана је у кинеској Академији технологија за ракете-носаче.
Претпоставља се да носи 10 до 12 „нуклеарних блокова“ (бомби) и да јој је максимални домет око 14.000 километара.
Њена серијска производња траје од почетка 2010-те, а има већи радијус дејства него њен амерички конкурент - LGM-30 „Минитмен“.
DF-41 је у наоружању Другог артиљеријског корпуса Народно-ослободилачке армије Кине, односно - њених стратешких ракетних снага.
Кашин претпоставља да тај корпус располаже са 100 до 400 нуклеарних бомби и наглашава: „Кинеске интерконтиненталне ракете су „намењене“ Американцима! На североистоку Кине се налази њена 51-ва ракетна база у којој су се раније налазиле само ракете малог и средње домета DF-21, DF-4 и DF-26. Те ракете су биле довољне за евентуалне ударе по нашим војним центрима на истоку земље. Те ракете су за Русију већа потенцијална опасност од интерконтиненталних.“
Кашин претпоставља је североисточна граница са Русијом изабрана намерно: „Вероватно се ради о намери да се скрати лет DF-41 до територије САД и да се смањи њихова рањивост у случају америчких контраудара. Јер, близина границе са Русијом те ракете штити са севера, па би америчке ракете које би покушале да их униште морале дуго да лете изнад територије Кине и да долазе са југа или југоистока“.
Војни експерт, главни уредник магазина „Арсенал Отаџбине“ Виктор Мураховски, оцењује да ракете DF-41 имају „карактеристике које остављају утисак“.
Он сматра да им је домет 10-11 хиљада километара и да носе „по неколико нуклеарних бомби, плус средства за пробијање противракетне одбране“.
Мураховски подсећа да је Трамп најавио модернизацију америчких нуклеарних снага који је био неизбежан јер нису модернизоване 25 година.
Он наглашава: „САД ће морати да у неколико наредних година потроше стотине милијарди долара на конструкцију и производњу интерконтиненталних балистичких ракета, атомских ракетних подморница и бомбардера нове генерације. Зато ће дизати прашину поводом војних могућности Кине јер ће тако лакше обезбедити те стотине милијарди“.
Global Times је, иначе, објавио: „Нуклеарни потенцијал Кине мора бити тако моћан да ни једна земља у свету нема смелости да нас нападне, а Кина да увек може да удари, у свакој могућој ситуацији, по оружаној сили која покуша да је провоцира“.
Мураховски је, као и Кашин, потпуно уверен: „Те ракете нису против Русије. На то указује и чињеница да су поред Амура. Не треба губити из вида да такве ракете, поред максималног домета, имају и минимални, а он је у случају DF-41, најмање неколико хиљада километара!