Индиректна полемика Картера и Лаврова поводом ракета средњег домета
АМЕРИЧКИ МИНИСТАР ОДБРАНЕ ПРЕТИ МОСКВИ
„ПРОИЗВОДЊОМ СЛИЧНИХ РАКЕТНИХ СИСТЕМА“
Ештон Картер
- Шеф руске дипломатије прецизирао да САД споразум о ликвидацији ракета средњег и малог домета крше и употребом борбених беспилотних летелица, а и инсталирањем лансирних рампи за антиракете на територији Пољске и Румуније јер са њих могу полетати и забрањене крстареће ракете средњег домета
СЈЕДИЊЕНЕ Државе ће морати да преузму практичне кораке ако Русија буде кршила Споразум о ликвидацији ракета средњег и малог домета - изјавио је у Конгресу САД Ештон Картер.
Министар одбране САД је нагласио да би Пентагон могао „практичне кораке“ направити у три области - „активне одбране, обуздавања и парирања“. Ово последње би, према његовим речима, значило: производњу сличних ракетних система.
Картер најавио да ће „изучити могућности“ којима САД у тој сфери располажу, али је одбио да подробније о томе говори.
Још је подвукао: „Вашингтон је дужан да покаже да ће дејствовати ако Москва прекрши споразум“.
После њега је сенаторима говорио и начелник штабова Оружаних снага САД Мартин Демпси који је рекао да оно што је Картер најавио неће са америчке стране представљати кршење самог споразума, већ „предузимање мера у његовим оквирима“.
Американци сумњиче Русију да ради на производњи забрањене крстареће ракете, а Русија оптужује САД да истовремено крше неколико чланова помињаног споразума.
Шеф руске дипломатије Сергеј Лавров чак је прецизирао да САД споразум крше и употребом борбених беспилотних летелица, а и инсталирањем лансирних рампи за антиракете на територији Пољске и Румуније јер са њих могу полетати и забрањене крстареће ракете средњег домета.