Ескалација: Британија, Француска, САД и Немачка даваће Украјини и своје ракете највећег домета

ДОГОВОР, КОЈИ ЈЕ МОСКВА НАЗВАЛА „ОПАСНИМ“, ОБЈАВИО НЕМАЧКИ КАНЦЕЛАР ФРИДРИХ МЕРЦ

Немачка крстарећа ракета Taurus

* МЕРЦ: Више не постоје ограничења у погледу домета за наоружање које се испоручује Украјини - ни од стране Британаца, ни од стране Француза, ни од нас, ни од Американаца. То значи да се Украјина сада може бранити, укључујући, на пример, извођење напада на војне положаје на територији Русије

* Ово нзачи да ће кијевски режим добити и немачке крстареће ракете Taurus. А Кремљ је више пута указивао да украјинска армија може примењивати далекометне пројектиле „само при учешћу војника и официра земаља НАТО“

* Председник РФ Владимир Путин је још пре неколико месеци поручио и кијевском режиму и Западу да ће одговор Русије на далекометно западно наоружање бити – стварање тампон-зоне дуж целе границе са Украјином

______________________________________________________________

           ВЕЛИКА Британија, Француска, САД, а сада и Немачка укинуле су ограничења домета пројектила које испоручују Украјини, што Кијеву омогућава да користи далекометно наоружање за нападе на позиције унутар територије Руске Федерације, изјавио је канцелар Немачке Фридрих Мерц у интервјуу за ТВ ВДР.

           - Више не постоје никаква ограничења у погледу домета за наоружање које се испоручује Украјини - ни од стране Британаца, ни од стране Француза, ни од нас, ни од Американаца. То значи да се Украјина сада може бранити, укључујући, на пример, извођење напада на војне положаје на територији Русије. До извесног тренутка она то није могла да чини - изјавио је Мерц.

           Он је додао да је сада потребно обезбедити Украјини ово оружје.

           Дмитриј Песков, портпарол Владимира Путина, назвао је укидање ограничења на домет опасним кораком који је у супротности и са започетим преговорним процесом.

           Посланик у Државној Думи РФ Виктор Водолацки упозорио је и Кијев и његове западне покровитеље:

           „Само ћете присилити Русију да почне да користи друго и другачије оружје да максимално заштитимо своје територије. А Русија такво оружје – већ има“.

           Тема удара западним оружјем по територији Русије активно је разматрана на Западу још у мају прошле године.

           Амерички портал Politico објавио је да Кијев тражи Џоа Бајдена дозволу за „далекометне ударе по дубини Русије“, наводећи да се то односило на америчке оперативно-тактичке ракете ATACMS домета до 300 километара које је Кијев добио у марту 2024-те.

           Бајден је тек у новембру те године објавио да скида ограничења везана за те ракете.

           Исто су учинили и Велика Британија и Француска за своје ракете Storm Shadow и Scalp чији је домета 400 километара.

           Шта реално мења одлука коју је обелоданио Мерц?

           Прво, широм отвара врата испорукама немачко-шведских крстарећих ракета Taurus домета  500 километара.

           Произвођач тих ракета је намачки концерн Rheinmetall, а његов бос Армин Папергер је упозорио:

           „Taurus је добра ракета, али их Немачка има свега неколико стотина. Многе од њих у бојево готовости. Taurus не може преломити ситуацију у корист Украјине“.

           Кремљ је више пута указивао да украјинска армија може примењивати далекометне пројектиле „само при учешћу војника и официра земаља НАТО.

            Председник РФ Владимир Путин је још пре неколико месеци поручио и кијевском режиму и Западу да ће одговор Русије на далекометно западно наоружање бити – стварање тампон-зоне дуж целе границе са Украјином.

 

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари