Американци тврде да заостају за Русијом и Кином у пројектовању хиперсоничних ракета
ПРИЗНАЊЕ СЕ ПОЈАВИЛО У ИСТРАЖИВАЊУ РАТНОГ ВАЗДУХОПЛОВСТВА САД
- Председник панела америчких пројектаната Марк ЛУИС: Нови видови наоружања Москве и Пекинга могу да коригују став америчке војске у вези са стратегијом „глобалне опрезности“ и у вези са војном моћи и њеним дометима. Офанзива и одбрана - то су две стране једне медаље. Као и у време хладног рата, јединим поузданим инструментом обуздавања суперсоничног наоружања може да буде претња симетричним противударом
ПОЗВАВШИ се на истраживање које је спровело Америчко ратно ваздухопловство, Washington Free Beacon је објавио да Америка све више заостаје за Русијом и Кином у технолошкој трци у сфери пројектовања суперсоничних ракета.
„Народна Република Кина и Русија већ спроводе испитивања суперсоничног маневарског оружја које представља претњу за америчке снаге на првој линији као и за континентални део САД“, - наводи се у документу.
Овако Американци „виде“ кинеску суперсоничну ракету
Америчка војска по први пут у документима спомиње своју забринутост у вези са расподелом снага у глобалној трци у наоружавању.
Такмичење се одвија на плану пројектовања суперсоничних ракета, које су погодне за наношење нуклеарних и конвенционалних удара, пише овај лист. Ови ракете могу да лете брзином до пет пута већом од брзине звука и да притом маневришу, избегавајући постојеће системе ПРО које су пројектоване за супротстављање балистичким ракетама.
Председник панела америчких пројектаната Марк Луис напомиње да нови видови наоружања Москве и Пекинга могу да коригују став америчке војске у вези са стратегијом „глобалне опрезности“ и у вези са војном моћи и њеним дометима.
Руска ракета „Сармат“ РС-28
„Офанзива и одбрана - то су две стране једне медаље. Као и у време хладног рата, јединим поузданим инструментом обуздавања суперсоничног наоружања може да буде претња симетричним противударом“, - позива се издање на речи Луиса.
Према речима генералног директора руске корпорације „Тактичко ракетно наоружање“ (КТРВ) Бориса Обносова, суперсонично оружје може да се појави у Русији почетком следеће деценије.
Како се наглашава у новој концепцији спољне политике Русије, коју је ове недеље потписао председник РФ Владимир Путин, Москва се залаже за конструктивну сарадњу са САД у сфери контроле наоружања, али преговори о даљем смањењу стратешких офанзивних снага су могући само уз поштовање свих чинилаца који утичу на стабилност. У вези са тим, формирање америчког глобалног система ПРО оцењује се као претња за Русију.