Американци сад `ломе` и Индију да не купи руске ракетне системе С-400
ПОЛОМИЛИ ЗУБЕ НА ТУРСКОЈ, УПРКОС ТОМЕ – САНКЦИЈАМА ПРЕТЕ И ЊУ ДЕЛХИЈУ
* Вашингтон има војно-техничку сарадњу са Индијом на нивоу 18 милијарди долара, али му смета што је 65-70 одсто индијског наоружања још увек „руског порекла“
* Њу Делхи још 2015-те саопштио да жели да купи С-400 – „Тријумф“ у вредности 5,43 милијарди долара
__________________________________________________________
СЈЕДИЊЕНЕ Државе нису успеле да `сломе` Турску да не купи руске ракетне системе С-400. Упркос томе, управо окушавају да од С-400 одврате Индију.
Помоћница државног секретара за Јужну и Централну Азију Елис Велс није само признала да Вашингтон „одговара Њу Делхи од С-400 и друге руске војне технике“, него и да му прети „санкцијама због војно-техничке сарадње са Москвом“.
„Нема попуста никоме поводом С-400. Ми смо у свим случајевима куповине С-400 озбиљно забринути. Понудићемо Индији помоћ САД као државе и предочити шта за њу могу урадити наше војне корпорације“.
Велс је признала да је војно-техничка сарадња Индије и САД за нешто мање од две деценије „од нуле стигла до 18 милијарди долара“. Па открила разлог америчког незадовољства:
„Још увек је 65-70 одсто индијског наоружања руског порекла“.
Велс је признала да Вашингтон све донедавно није био спреман да Индији продаје војну тгехнику нивоа С-400, али није крила да сада врши притисак на Њу Делхи да се стратешки преоријентише на америчког наоружање.
И герополитички загрљај - Владимир Путин и Нарендра Моди
Посегнула је и за „формулом“ којом су САД покушавале протеклих месеци да матирају Турску:
„Ако Индија купи С-400 – то ће смањити и угрозити компатибилност њеног наоружања са нашим. Уосталом, ми са Индијом већ имамо потписан споразум о размени поверљивих војних података“.
Према њеним речима, Сједињене Државе са Индијом имају више војних вежби него са било којом другом земљом.
Њу Делхи је још 2015-те саопштио да жели да купи С-400 – „Тријумф“ у вредности 5,43 милијарди долара.
Американци прогоне земље које купују руско оружје на бази свог закона из 2017-те CAATSA (Закон о супротстављању посредством санкција противницима Америке).
Министар одбране Индије Нирмала Ситараман изразила наду да САД неће посезати за санкцијама.