СПЦ: Злонамерне су небулозе да је делегација СПЦ била на тајном састанку у Ватикану
РАЗГОВОР ЈЕ БИО СРДАЧАН, ОТВОРЕН И ИСКРЕН, БЕЗ ЛУКАВШТИНА И ПРЕНЕМАГАЊА
- Разумемо и наручиоце и извршиоце такве интерпретације у Загребу, срочене и пре самога „сусрета на врху” у Ватикану, али никако не разумемо њихове београдске агитаторе и пропагаторе
ЗВАНИЧНА делегација Светог Синода Српске Православне Цркве, коју су сачињавали митрополит црногорско-приморски др Амфилохије, епископ бачки др Иринеј и професор др Дарко Танасковић, посетила је Ватикан 16. јануара текуће године. Тога дана је била званично примљена од стране Његове Светости папе римског Фрање I.
Поред самог домаћина, пријему и разговорима присуствовали су и кардинал др Курт Кох, председник Савета за унапређивање јединства хришћанâ, и три члана администрације Свете Столице.
Разговор је био срдачан, искрен и отворен, и то не у уобичајеном дипломатском значењу тих речи него у истински хришћанском, духовном смислу. Са обе стране се тежило истиновању у љубави, по речима светог апостола Павла, без лукавштинâ и пренемагања.
Полазна и завршна поента читавог сусрета јесте да искрени дијалог и међуцрквена сарадња на пољу сведочења и објављивања јеванђелских начела и вредности у свету препуном крајности, од мрачњачког верског фанатизма до антихришћанског и у крајњој линији нехуманог секуларизма, представља и категорички императив нашега времена и битан садржај одговорне мисије Цркве у свету. Притом су у разговору осветљени или бар дотакнути сви важнији аспекти међуцрквених односа, дијалога и сарадње.
Поред сусрета и разговора са епископом Рима и поглаваром Римокатоличке Цркве, делегација је имала и друге сусрете и разговоре, и то са кардиналом Кохом, са монсињором Енриком дал Коволом, ректором Латеранског папског универзитета, са којим Православни богословски факултет Универзитета у Београду негује академску размену и сарадњу, са монсињором Карлом Азеведом, делегатом папског Савета за културу, са монсињором Жан-Лујем Брижеом, библиотекарем Ватиканске библиотеке и архивистом Тајног ватиканског архива, и са амбасадором Србије у Ватикану, г. Мирком Јелићем.
Сви чланови делегације су дали интервју Латеранској телевизији и присуствовали су Литургији у базилици Светога Петра, где су званично представљени верницима и поздрављени као „синодска делегација Српске Православне Цркве, предвођена Његовом Еминенцијом митрополитом црногорско-приморским г. Амфилохијем”.
Толико о злонамерним небулозама да се радило о „тајном састанку” у којем је српска црквена делегација била у „комуникацијској изолацији”.
Разумемо и наручиоце и извршиоце овакве интерпретације у Загребу, срочене и пре самога „сусрета на врху” у Ватикану, али никако не разумемо њихове београдске агитаторе и пропагаторе.
Из Канцеларије Светог Синода
Доставља: Епископ бачки Иринеј