Патријарх Иринеј у Пећкој патријаршији Косово и Метохију назвао окупираним

ПОЧЕЛО РЕДОВНО, МАЈСКО ЗАСЕДАЊЕ СВЕТОГ АРХИЈЕРЕЈСКОГ САБОРА СПЦ

Пећка патријаршија

  • Вољом моћника овога света наша света косовско-метохијска земља најпре је доживела велико страдање, веће од свих претходних страдања у својој историји, да би на крају била отцепљена од Србије и проглашена независном шиптарском државом, бар је то у покушају
  • Претходно је уследио прогон српског народа, по броју већи од свих претходних прогона и сеоба, тако да су централни делови Косова и Метохије остали потпуно без српског живља. Србија чини велике напоре да одбрани и сачува Косово и Метохију, али европски и амерички моћници немају слуха за правду и истину
  • Оно што је највећи проблем за нас када је у питању Косово и Метохија јесте што нас је остало у малом броју. Требало је више урадити на повратку народа
  • Неки медији очекују буран ток Сабора и виде велику подељеност у Сабору која је почела актом потписивања познатог апела од стране неких епископа. Други виде поделу Сабора по питању новог Устава и новина које нови Устав пружа, и тако много других ствари. Браћо архијереји, имајмо све ово у виду и много чега другог и не допустимо да ове силе, које нису наклоњене Цркви, буду у праву и да се испуне њихова предвиђања

        РЕДОВНО, мајско заседање Светог архијерејског Сабора СПЦ почело је у Пећкој патријаршији.

        Сабору се обратио Његова Светост Патријарх српски Иринеј. Ево његовог обраћања у целини:

        „Један од централних проблема са којима је суочена и Црква и наш народ јесте питање Косова и Метохије које је одавно под окупацијом. Вољом моћника овога света наша света косовско-метохијска земља најпре је доживела велико страдање, веће од свих претходних страдања у својој историји, да би на крају била отцепљена од Србије и проглашена независном шиптарском државом, бар је то у покушају.

        Претходно је уследио прогон српског народа, по броју већи од свих претходних прогона и сеоба, тако да су централни делови Косова и Метохије остали потпуно без српског живља.

        Србија чини велике напоре да одбрани и сачува Косово и Метохију, али европски и амерички моћници немају слуха за правду и истину.

        Оно што је највећи проблем за нас када је у питању Косово и Метохија јесте што нас је остало у малом броју. Требало је више урадити на повратку народа.

        У Призрену живи неколико десетина Срба, слично је стање у Пећи, Приштини, Урошевцу, Ђаковици...

 

        Мало је жеље да се прогнани врате својим домовима, а они који то желе - немају где да се врате. Куће су им уништене или узурпиране као и њихова имања. Сада је најважније да се омогући опстанак и живот онима који су остали на Косову и Метохији. Србија издваја знатна финансијска средства за народ и Цркву на Косову и Метохији. Драгоцену помоћ пружају и појединци попут Француза Гујона и других.

        Наравно, и наша Црква чини колико то може - мада мора и више. Драгоцена је духовна помоћ и подршка коју пружају манастири на челу са Преосвећеним Владиком Теодосијем. Они су им највећи ослонац и охрабрење за опстанак.

        Одржавање овога Сабора у манастиру Пећка Патријаршија представља велико охрабрење за наш народ на Косову и Метохији.

        Да кажемо неколико речи како медији и јавност коментаришу о будућем раду овога Сабора са чиме смо мање више сви упознати пратећи штампу. Они очекују буран ток Сабора и виде велику подељеност у Сабору која је почела актом потписивања познатог апела од стране неких епископа. Други виде поделу Сабора по питању новог Устава и новина које нови Устав пружа, и тако много других ствари.

        Браћо архијереји, имајмо све ово у виду и много чега другог и не допустимо да ове силе, које нису наклоњене Цркви, буду у праву и да се испуне њихова предвиђања.

        Сабор има атрибут Светога и наша делатност на Сабору треба са буде света делатност.

        Све проблеме наше Цркве треба да решавамо у духу јеванђелском испуњени међусобно Христовом љубављу.

        Свети Сабор смо почели у највећој светосавској светињи српској у којој почивају мошти наших светих претходника који нас позивају да се у свему угледамо на њих, као што су се они угледали на своје свете претке.

        Дух свети, који нас је сабрао на ово свето сабрање, нека нас испуни својом благодаћу и наш саборски рад да буде у славу Божју, на добро и благодатну корист наше Цркве и нашег напаћеног народа“.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари