ИРИНЕЈ: Косово је за Србе оно што је Јерусалим за Јевреје
ОЦЕНИО ДА ЈЕ МАРТОВСКИ ПОГРОМ БИО ПОКУШАЈ УНИШТЕЊА КОРЕНА СРПСКОГ НАРОДА И ПОТИРАЊА ЊЕГОВОГ ПОСТОЈАЊА НА КИМ
- „Све док је Косово у нашем срцу, уму и песмама оно ће бити наше, јер нада последња умире”, рекао је патријарх Иринеј, и додао да су се Јевреји после 2.000 година изгнанства вратили у Јерусалим, јер су вековима неговали наду да ће се то кад-тад догодити
- Косово и Метохија је, истакао је, за Србију оно што је за Јевреје Јерусалим, а без њега Србија је „труп без главе и тело без срца”
ОБЕЛЕЖЕВАЊЕ 10-годишњице мартовског погрома на Косову и Метохији завршено је вечерас трибином на Правном факултету, на којој је патријарх Српске православне цркве Иринеј истакао да је тај догађај био покушај уништења корена српског народа и потирања његовог постојања на тим просторима.
Иринеј је студентима поручио да је, без обзира на тај покушај, СПЦ остала духовна оаза која крепи и улива наду српском народу на Косову и Метохији.
„Све док је Косово у нашем срцу, уму и песмама оно ће бити наше, јер нада последња умире”, рекао је Иринеј, и додао да су се Јевреји после 2.000 година изгнанства вратили у Јерусалим, јер су вековима неговали наду да ће се то кад-тад догодити.
Косово и Метохија је, истакао је патријарх, за Србију оно што је за Јевреје Јерусалим, а без њега Србија је „труп без главе и тело без срца”.
Европа, према његовим речима, види, зна и толерише чињеницу да одговорни за страшни злочин над Србима на КиМ нису кажњени, и зато се, за почетак, мора омогућити да се они који су прогнани врате на своја огњишта.
Иринеј је поручио да „они који кроје капу свету„ и хвале се демократијом и људским правима, морају да одлучујући о Косову и Метохији нађу праведно решење и не допусте да злочин и сила тријумфују.
Студентима се на манифестацији, коју су организовали Универзитетска омладина Београда и Правни факултет, обратио и декан Сима Аврамовић који је констатовао да на КиМ Срби и даље имају снажно упориште које погром није успео да спали и уништи.
Са правне тачке гледишта, Срби имају три снажне упоришне тачке за захтеве на које међународна заједница не може да остане глува, а то су реституција, реконструкција и репатријација, казао је Аврамовић.
Веома је важно, истакао је он, да СПЦ и њени храмови опстану на КиМ, јер са манастирима ће опстати и српске заједнице које око њих живе.
Комеморацији на Правном факултету је присуствовао и министар без портфеља у техничкој влади, задужен за КиМ, Александар Вулин, а културно-уметнички програм је извела глумица Ивана Жигон и трупа „Косовски божури”.