АМФИЛОХИЈЕ: Његош је наш српски Мојсије, Тајновидац, Боговидац
МИТРОПОЛИТ ОЦЕНИО ДА СУ МЕШТРОВИЋ И КОМУНИСТИЧКЕ ВЛАСТИ УТАМНИЧИЛИ ВЕЛИКОГ ПЕСНИКА И ВЛАДИКУ У МАУЗОЛЕУЈУ НА ЛОВЋЕНУ
- „У ствари, на Ловћену је Мештровић са Његошевом бистом и наци-фашистичко-социјал-реалистичком визијом, а то је Мештровићева визија Његоша. О томе сведочи Маузолеј на Ловћену”, рекао је митрополит за Срну
- „Његош је велики дивни дар народу светосавском српском. И тиме се светосавски српски народ уписује међу изабране, Божије народе. Његош је избрање овог народа, први после Светог Саве који је тако дубоко, доживео Бога и посведочио
- Његош је наш Мојсије, Тајновидац, Боговидац. Неко га назива Јеремијом, јесте, он је Јеремија, али је ипак пре Јеремије. Мојсије, законодавац, један од ретких. Ми немамо у нашој историји човека његове мере Тајновидца”
МИТРОПОЛИТ црногорско-приморски Амфилохије оценио је да је Петар Други Његош утамничен у Мештровићевом маузолеју на Ловћену. Притом је нагласио да је Његош „утамничен у зиндану мермерном, сакривен и као да га више нема на Ловћену”.
„У ствари, на Ловћену је Мештровић са Његошевом бистом и наци-фашистичко-социјал-реалистичком визијом, а то је Мештровићева визија Његоша. О томе сведочи Маузолеј на Ловћену”, рекао је митрополит за Срну.
Амфилохије истиче да је Митрополија само у овој години писала два пута Влади Црне Горе, тражећи да се врати црквица на Ловћену, али да одговора није било.
„У захтеву смо навели да ће, ако ова генерација не врати Његошеву цркву на Ловћену, то урадити нека достојнија генерација од наше. Црква није камење, она није уништена, уништени су они који су је рушили и нестали са лица земље, који су избрисани из памћења и божјег и људског”, каже Амфилохије.
Митрополит оцењује да „шест сахрана Петра Другог Петровића Његоша говори не да је само био великомученик док је жив био на земљи, него да је један од ретких на светском плану великомученика”.
Митрополит Амфилохије закључује да је „Његош наше добро које носимо у Европу, јер ми Европи можемо да понудимо нашу свету веру православну – Његошеву веру, праву изворну, непатворену, јеванђелску, Христову, апостолску”.
Та вера је, истиче митрополит Амфилохије, сачувана на посебан начин и у каменој Црној Гори и оваплоћена у Светом Петру Цетињском, Петру Другом Петровићу Његошу, Ловћену, Цетињском манастиру у храму Христовог Васкрсења.
Митрополит црногорско-приморски истовремено је подсетио да је 19. маја Митрополија свечано унела лик Светог Петра Другог Петровића Његоша – Ловћенског Тајновидца у цетињски манастир и тиме прославила њега као светитеља цркве Божије.
Амфилохије истиче да је одлуку о проглашењу Његоша свецем Сабор Српске православне цркве оставио за неко будуће време, али да Митрополија црногорско приморска наставља да прославља на локалном, месном плану свога митрополита светог Петра Другог Петровића Његоша.
„Његош је велики дивни дар народу светосавском српском. И тиме се светосавски српски народ уписује међу изабране, Божије народе. Његош је избрање овог народа, први после Светог Саве који је тако дубоко, доживео Бога и посведочио. Његош је наш Мојсије, Тајновидац, Боговидац. Неко га назива Јеремијом, јесте, он је Јеремија, али је ипак пре Јеремије. Мојсије, законодавац, један од ретких. Ми немамо у нашој историји човека његове мере Тајновидца”, закљућио је митрополит црногорско-приморски.