Канадски научници тврде да је „Војничев манускрипт“ написан на шифрованом ивриту
ЗА ДЕШИФРОВАЊЕ КОРИСТИЛИ АЛГОРИТАМ КОЈИ ПРЕПОЗНАЈЕ 380 СВЕТСКИХ ЈЕЗИКА
- Утврдили су да је аутор „Војничевог манускрипта“ користио шифре уз чију помоћ је мењао чак и редослед слова у речима, а самогласнике изостављао
- Прва реченица манускрипта у њиховом преводу гласи: „Она је дала препоруке свештенику, глави куће, мени и људима“. Утврдили су још да се у рукопису користе речи „земљорадник“, „светлост“, „ваздух“ и „ватра“
- „Војничев манускрипт“ написан је у XV веку и има 240 страница са илустрацијама на којима су и науци непознате биљке и небеска тела. Име је добио по Вилфриду Војничу, пољском трговцу књигама који га је купио 1912. године
НАУЧНИЦИ са универзитета канадске државе Алберта направили су први, али значајан корак у дешифровању чувеног „Војничевог манускрипта“ на којем деценијама и деценијама „ломили зубе“ истраживачи из целог света.
Успели су да утврде на ком језику је манускрипт написан и да преведу његову прву реченицу!
За то су користили, како сами признају, вештачку интелигенцију.
Претходно су створили алгоритам који са прецизношћу на нивоу од 97 одсто одређује карактер текста неке књиге или рукописа. У свој алгоритам су унели преводе Опште декларације о људским правима која је преведена на 380 светских језика. То је било пресудно.
Утврдили су да је аутор „Војничевог манускрипта“ користио иврит и шифре уз чију помоћ је мењао редослед слова у речима, а самогласнике изостављао.
Прва реченица манускрипта у преводу гласи: „Она је дала препоруке свештенику, глави куће, мени и људима“.
Утврдили су већ да се у рукопису користе речи „земљорадник“, „светлост“, „ваздух“ и „ватра“.
Научници „Алберте“ наглашавају да је потпуно одгонетање, односно разумевање и превод „Војнича“ неопходан даљи заједнички рад специјалиста за иврит, историчара и криптографа.
„Војничев манускрипт“ написан је у XV веку и има 240 страница са илустрацијама на којима су и науци непознате биљке и небеска тела.
Покушавале су да га дешифрују и CIA и америчка електронска шпијунажа (NSA).
Британски криптолог Гордон Раг чак је тврдио да је манускрипт фалсификат и да текст нема никаквог смисла.
Манускрипт је вероватно написан у Северној Италији током италијанске ренесансе, а писан је слева надесно.
Име је добио по Вилфриду Војничу, пољском трговцу књигама који га је купио 1912. године.
Већина „слова” исписана је у једном или у два једноставна потеза пером.
Постоје спорови око тога да ли се поједина слова разликују или не, али писмо од 20—25 слова могло би да се састави и употреби за скоро цео текст.
Међутим, постоји и неколико десетина ређе коришћених знакова, који се појављују свега по један или два пута сваки у целом тексту.
Текст се састоји од преко 170.000 слова, са размацима који врше поделу текста у око 35.000 група различите дужине.
Разни транскрипцијски алфабети измишљани су у покушају да се Војничеви „карактери” изједначе са латиничким словима, што би даље могло да помогне у криптоанализи. Најзначајнији пример вредан помена је Европски Војничев алфабет.
Такозвани „европски Војничев алфабет“ - велика слова се понекад користе за представљање различитих варијација истог симбола