Распад БиХ није наша жеља, али је реална алтернатива
ЗВАНИЧНИ САЈТ ПРЕДСЕДНИКА РС
О ЊЕГОВОЈ ПОСЕТИ ВАШИНГТОНУ
Додик на пријему у Вашингтону
-
Једна од три концепције будућности БиХ је централизација, али то није реална опција
-
Друга опција је да БиХ буде високо децентрализована држава, што је најреалнија опција
-
Трећа опција је дисолуција БиХ, што није наша жеља, што је табу тема за политичаре у БиХ, али то не значи да то није реална алтернатива
-
Моје неслагање са Изебеговићем везано је искључиво за његову, и политику коју воде њему слични, а који покушавају да своју визију БиХ наметну свим грађанима у БиХ
-
Председник РС подржао Србе на Косову и оценио да садашња међународна политика и интервенција није неутрална и објективна јер је везана је за политички интерес Приштине
ПРЕДСЕДНИК Републике Српске Милорад Додик организовао је, у Вашингтону, пријем за представнике пословне и политичке заједнице.
Председник Републике указао је на напоре које је Република Српска уложила како би побољшала пословни амбијент, нарочито за стране инвестиције, додајући да су уклоњене административне баријере и формалности које оптерећују привредно пословање. Председник Републике упознао је присутне са потенцијалима Републике Српске и позвао америчке компаније и пословне људе да улажу у Републику Српску.
Председник Републике разговарао је и са сенатором Џоном Бузманом (John Boozman), кога је упознао са ставовима представника Републике Српске и односима у БиХ.
Додик и Бузман
На округлом столу који је организован на Џонс Хопкинс универзитету, за професоре и студенте постдипломских студија из области међународне политике и дипломатије, председник Републике нагласио је да је успостављање мира у БиХ један од највећих успеха међународне заједнице, а кључ тог успеха је Дејтонски мировни споразум.
Председник Републике је оценио да је тренутна криза узрокована чињеницом да Дејтонски споразум није поштован и да су неке стране у међународној заједници од самог почетка имале намеру га промене.
Председник Републике је рекао да нас је наметање одлука високих представника довело до садашње кризе и да се показало да је наметање била погрешна политика међународне заједнице.
Председник Додик рекао је да постоје три концепције за будућност БиХ. Једна од њих је централизација, која није реална опција, друга је да БиХ буде високо децентрализована држава, што је најреалнија опција, која се може постићи договором политичких представника конститутивних народа, али за што треба добра воља наших политичких партнера. Трећа опција је дисолуција БиХ, што није наша жеља, и што је табу тема за политичаре у БиХ, али то не значи да то није реална алтернатива.
Одгварајући на питање о писму које му је упутио члан Председништав БиХ Бакир Изетбеговић председник Додик је рекао да Изетбеговић није показао добру вољу за решавање проблема и да он нема проблем са Бакиром Изетбеговићем, ни са бошњачким политичарима, а нарочито не са бошњачким народом.
Моје неслагање са Изебеговићем везано је искључиво за његову, и политику коју воде њему слични, а који покушавају да своју визију БиХ наметну свим грађанима у БиХ, рекао је председник Додик, додајући да не прихвата врсту разговора, који садрже директне и индиректне претње.
Говорећи о ситуацији на Косову председник Републике је рекао да подржава Србе на Косову и да садашња међународна политика и интервенција није неутрална и објективна, и везана је за политички интерес Приштине.
Таква политика не води према решавању проблема на северу Косова, може додатно да закомпликује ситуацију и унесе нестабилност у цели регион. Председник Додик рекао је да свако решење мора да уважава легитимна права Срба у том делу Косова и мора да се заснива на поштовању међународног права и Резолуције 1244.
За БиХ је најважније да се врати изворном дејтонском балансу
ПРЕДСЕДНИК РЕПУБЛИКЕ СРПСКЕ ЗА ГЛАС АМЕРИКЕ
-
Нисмо нешто посебно тужни због свега што се дешава, јер је видљиво да све што је Европа, па и међународна заједница покушавала да подржи у БиХ представља имагинацију која не доноси решење
ВАШИНГТОН, (ФоНет) - ПРЕДСЕДНИК Републике Српске Милорад Додик изјавио је да је суштински разлог што није формирана власт на нивоу државе постојање више концепта у БиХ и истакао да дејтонски концепт, за који се он залаже, предвиђа баланс, ротацију и равноправну заступљеност народа.
Додик је напоменуо да је годину дана било покушаја за формирање власти на нивоу БиХ, за шта је Српска била спремна одмах након избора, као и сада, и оценио да би било најбоље вратити се изворном Дејтону јер би на тај начин већ сада биле формиране заједничке институције, пренела је РТРС.
"Нисмо нешто посебно тужни због свега што се дешава, јер је видљиво да све што је Европа, па и међународна заједница покушавала да подржи у БиХ представља имагинацију која не доноси решење. Најбоље се вратити изворном Дејтону", рекао е Додик за Глас Америке током посете Сједињеним Државама.
Он је поновио да је за БиХ најбоље решење да се врати на дејтонски изворни баланс.
"Онда бисмо знали да Хрвати могу да предложе своје представнике, ми Срби своје, а Бошњаци своје. И не би било експеримената. Овако смо сви у фази неког есперимента који можда звучи примамљиво некима у Европи, али он је неостварљив у БиХ где постоје реални односи између три конститутивна народа и два ентитета", истакао је Додик.
Он је нагласио да је Извјештају о напретку Европске комсије за БиХ, који је нагативан, једино РС похваљена да је развила довољно капацитета да би се могла кретати успешно ка ЕУ, наспрам Федерације која не показује способност да то обезбеди.
На питање новинара да прокоментарише то што је РС потрошила 13 милиона долара на лобирање у последње четири године у САД, Додик је рекао да је значајно поправљена позиција РС и да има више разумевања за њу, у шта се уверио боравећи у Конгресу, Сенату, Стејт дипартменту и Комитету за националну безбедност.