Јоаникије: У Црној Гори је поодавно видљиво похрваћивање српског језика

МИТРОПОЛИТ ЦРНОГОРСКО-ПРИМОРСКИ: СРПСКИ ЈЕЗИК У ЦРНОЈ ГОРИ ТРЕБА ДА БУДЕ – СЛУЖБЕНИ

Митрополит Јоаникије

* Митрополит црногорско-приморски ЈОАНИКИЈЕ: Црна Гора се прославила као огњиште српског језика, највећи српски лингвисти су родом из Црне Горе. То је језик Немањића, Црнојевића, Балшића, Петровића. Језик краљевине Црне Горе

* За време италијанске окупације први пут је окупатор дефинисао тај језик као црногорски, те је чудна прича да се у народу који се одупро тој окупацији појаве људи који спроводе програм окупатора

______________________________________________________________

           ЊЕГОВО високопреосвештенство митрополит црногорско приморски Јоаникије изјавио је да српски језик треба да буде службени у Црној Гори.

           - Црна Гора се прославила као огњиште српског језика, највећи српски лингвисти су родом из Црне Горе. То је језик Немањића, Црнојевића, Балшића, Петровића. Језик краљевине Црне Горе - рекао је митрополит Јоаникије.

           Он је навео да је назив језика први пут дошао у питање у време аустроугарске окупације, када су они језик звали хрватски, тако да се поодавно види то неко похрваћивање српског језика у Црној Гори.

           Митрополит Јоанкије подсетио је да за време италијанске окупације први пут окупатор дефинисао тај језик као црногорски, те да је чудна прича да се у народу који се одупро тој окупацији појаве људи који спроводе програм окупатора.

           - И црногорски је по својој структури српски језик, не можете направити нови језик само политичком одлуком и додавањем два или три слова - рекао је митрополит Јоаникије.

           То је, појаснио је, само промењен назив.

           - Језик који је до јуче био једини званични у Црној Гори и поред свих притисака и даље је већински, а он још није службени језик у Црној Гори. Дакле наш став је да српски буде службени језик - рекао је митрополит Јоаникије за црногорске медије.

            (Срна)

 

 

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари