Караџићев адвокат Питер Робинсон затражио укидање `доживотне`и доношење нове одлуке

УКАЗАО И ДА НИЈЕ УЗЕТО У ОБЗИР ЊЕГОВО ДОБРОВОЉНО ПОВЛАЧЕЊЕ СА ФУНКЦИЈЕ ПРЕДСЕДНИКА РС

* Указао, поред осталог, да је већина у Судском већу направила грешку када је увела доживотну казну која превазилази трајање казне које је дозвољено статутом ММКС и која представља кршење људских права Радована Караџића

_______________________________________________________________________________

           ПРВИ председник Републике Српске Радован Караџић уложио је жалбу на пресуду о доживотној казни затвора која му је изречена 20. марта, саопштено је из Механизма међународних кривичних судова (ММКС).

           У жалби, коју је потписао Караџићев адвокат Питер Робинсон, наводи се да је двотрећинска већина у пресуди направила грешку тако што је прекршила право Караџића на жалбу када је донела одлуку о изрицању доживотне казне, уместо да питање о прикладној казни врати Судском вијећу.

           У тексту се наводи да је већина погрешила јер није представила разумно мишљење приликом доношења одлуке о доживотној казни, као што у обзир није узела праксу доношења пресуда у бившој Југославији.

           "Већина је направила грешку када је увела доживотну казну која превазилази трајање казне које је дозвољено статутом ММКС и која представља кршење људских права Радована Караџића", истиче се у жалби Караџићеве одбране.

           У тексту се напомиње да је већина погрешила тако што је пресуду засновала на поређењу са оним изреченим другима, као и да није успела да размотри питања која раздвајају Караџићев случај од осталих, као што је његово добровољно повлачење са позиције председника Републике Српске.

           Робинсон у жалби наводи да је већина погрешила када није поступила у складу са својим правилом да се претпоставља да је Судско веће прегледало сав материјал када није узело у обзир доживотне казне изречене Здравку Толимиру, Љубиши Беари, Вујадину Поповићу и Станиславу Галићу, као и када није поштовала правило да, када страна која није започела расправу, одустане од жалбе, нити признала да је казна изречена као резултат пресуда које су њима изречене.

           У тексту се наглашава да су све грешке обезвредиле одлуку о доживотној казни и довеле до неостварења правде.

           Робинсон додаје да тражена олакшица представља одредбу којом се укида доживотна казна, а предмет враћа Судском већу ради поновног доношења пресуде.

           (Срна)

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари