Снимљен и приказан документарни филм „Историја једног суперхероја: Иван Коњев“
- 01:44 10.05.2025.
- 0 коментара
- Штампај
ПРИКАЗАН У РУСКОМ ГРАДУ ТВЕР, А ПОТОМ УСЛЕДИЛА ДИСКУСИЈА О – ФАЛСИФИКОВАЊУ НОВИЈЕ ИСТОРИЈЕ
Двоструки Херој СССР Иван Коњев
* Публициста и научник из Чешке Јозеф СКАЛА нагласио је да је двоструки Херој СССР маршал Коњев рекордер међу војсковођама Другог светског рата јер је управо он командовао совјетским трупама које су ослободиле Аушвиц, поразиле нацисте у Берлину и ослободиле Праг и друге делове Чешке у мају 1945. године. А упркос томе је недавно уклоњен споменик Коњеву у центру Прага
* Студент из Србије Марко КОЈИЋ: Данас се осећа директан утицај Европске уније на интерпретацију догађаја из Другог светског рата. У земљама Источне Европе долази до разарања културних веза, капитулације пред новим вредносним системом… Младе уче не да памте, већ да конзумирају“
* Новинар из Чешке Роман БЛАШКО: У борбама за Праг, Иван Коњев је издао наређење да се не уништавају историјске грађевине, што је значајно отежало операцију. Због тога изражавам захвалност и Црвеној армији и савезницима – свима који су учествовали у ослобађању Чехословачке када се погинуле 144 хиљаде војника. Стидим се политике Европске уније. Извините због наше владе, надамо се да ће се ситуација променити
_____________________________________________________________________
У РУСИЈИ је представљен документарни филм о маршалу Ивану Коњеву, а поводом њега се разговарало о проблему фалсификовања историје.
Филм „Историја једног суперхероја: Иван Коњев“ представљен је уочи 80. годишњице Победе у Великом отаџбинском рату у руском граду Твер.
Сам филм је снимљен уз стручну подршку Националног центра историјског сећања при председнику Руске Федерације.
Аутори филма су из „Центра медијских стратегија“.
Твер: Гледаови и учесници дебате о филму
Пројекат говори о маршалу Коњеву – два пута одликованом Хероју Совјетског Савеза, који је одиграо кључну улогу у ослобођењу Европе од фашизма 1945. године. Учесници презентације били су студенти, ученици, аутори филма, као и представници руске и европске јавности.
Филм је првенствено намењен младој публици.
Према речима његових аутора, главни циљ био је да заинтересују младе који данас „упијају тоне информација“ и навикавају се на наративе који не почивају увек на чињеницама.
Формат „суперхероја“ није изабран случајно – ближи је перцепцији „дигиталне генерације“.
Користећи естетику стрипа, вештачку интелигенцију и приступачан језик, аутори су покушали да прикажу јунака као личност, а не само као фигуру у историјском контексту.
Филм говори о ослобађању Пољске, Чешке и Немачке.
Делом је посвећен проблему искривљавања историје Другог светског рата у Европи, односу према Коњеву у Чешкој и меморијалним симболима Црвене армије, која је ослободила европске земље од нацизма.
Учесницима презентације видео поруком се обратио један од стручњака филма – публициста и научник из Чешке Јозеф Скала.
Маршал Иван Коњев на једном
од својих командних положаја
Захвалио се организаторима и ауторима филма, нагласивши да је Коњев рекордер међу војсковођама Другог светског рата јер је управо он командовао совјетским трупама које су ослободиле Аушвиц, поразиле нацисте у Берлину и ослободиле Праг и друге делове Чешке у мају 1945. године.
Скала је такође подсетио да је „споменик Коњеву у центру Прага недавно уклоњен, у јеку антируске хистерије“.
„Упркос одлуци већине учесника референдума, уследило је преименовање улица које су носиле име И. С. Коњева у центру Прага. Споменике херојима уклањају само они који немају ни части ни савести!“ – стоји у његовој поруци.
Појава филма била је повод за ширу дискусију на тему – коме данас припада историјска истина и како је заштитити?
У дискусији након пројекције учествовали су стручњаци из различитих земаља, укључујући Чешку и Србију.
Студент из Србије Марко Којић је рекао да се данас осећа директан утицај Европске уније на интерпретацију догађаја из Другог светског рата:
„У земљама Источне Европе долази до разарања културних веза, капитулације пред новим вредносним системом… Младе уче не да памте, већ да конзумирају.“
Роман Блашко
Којић је такође истакао да се у његовој домовини Совјетски Савез доживљава као земља-ослободилац, а црвеноармејци као они који су спасили Југославију и, може се рећи, целу Европу.
Новинар из Чешке Роман Блашко захвалио се ауторима филма, нагласивши важност теме херојства Црвене армије, која је ослободила престоницу Чешке:
„У борбама за Праг, Иван Коњев је издао наређење да се не уништавају историјске грађевине, што је значајно отежало операцију. Због тога изражавам захвалност и Црвеној армији и савезницима – свима који су учествовали у ослобађању Чехословачке када се погинуле 144 хиљаде војника. Стидим се политике Европске уније, уверен сам да већина људи има другачије мишљење и не жели ревизију историје. Извините због наше владе, надамо се да ће се ситуација променити. Никада нећемо капитулирати пред фашизмом нити одустати од својих принципа“ — рекао је Блашко.