Амерички кандидат за премијера Јерменије обећава да ће она остати стратешки савезник Русије
ДО ПРЕ НЕКИ ДАН ВЛАДАЈУЋА РЕПУБЛИКАНСКА ПАРТИЈА УСКРАТИЛА ПОДРШКУ ПАШИЊАНУ
- Да би побољшао сопствене шансе, Никол ПАШИЊАН данас у парламенту обећао да ће Јерменија - ако он формира нову владу - остати и у ОДКБ и у Евроазијској економској унији
- Посебно је нагласио: „Пријатељским односима са САД потребан је нови подстицај. Ми ћемо га обезбедити“
- Председник јерменског парламента Ара БАБЛОЈАН напустио седницу на десет минута у знак протеста против Пашињанових о „о правима деце за време митинга“: „И деца су грађани наше земље и имају право на доношење одлука“
ВОЂА јерменске обојене револуције - опозициони посланик Никол Пашињан који функционише на „батерије“ америчке амбасаде у Јеревану - обећао је „политички цунами“ уколико не буде био изабран за премијера.
„Желео бих да упозорим господу (из владајуће Републиканске партије) да се не преваре тумачећи толерантност народа као слабост, то може да доведе до правог политичког цунамија“, поручио је Пашињан посланицима, позивајући Јермене да изађу на улице.
Представивши своју изгледну победу као заједничку, поручио је сународницима: „Излазите на улице да неко не украде победу народа“.
Опозиција је званично предложила Пашињана за новог премијера.
Пашињан и његове присталице засад могу да рачунају на 47 гласова подршке, шест мање од већине неопходне за избор.
Јер, шеф посланичке групе до пре неки дан владајуће Републиканске партије - Ваграм Багдасарјан - објавио да посланици из њених редова неће подржати избор Пашињана. Притом је нагласио:
„Господине Пашињан, нисте нас убедили“.
Да би побољшао сопствене шансе, Пашињан је данас у парламенту изјавио да ће Русија за Јерменију „остати стратешки савезник“.
Обећао је да ће Јерменија - ако он формира нову владу - остати и у ОДКБ и у Евроазијској економској унији.
Обећао је у парламенту да ће његова влада избалансирати власт у држави:
„Ми сада имамо суперпремијерску републику. Председник Јерменије је сведен на чиновника. То није добро за репутацију државе. То ћемо исправити. Јерменија треба да б уде нормална парламентарна република“.
Обећао је и да ће са Европском унијом започети преговоре о међусобном укидању виза.
Посебно је нагласио: „Пријатељским односима са САД потребан је нови подстицај. Ми ћемо га обезбедити“.
У Јерменији послује 1.300 руских компанија. На њих отпада трећина свих јерменских фирми са страним капиталом.
Председник јерменског парламента Ара Баблојан напустио је седницу у знак протеста против Пашињанових о „о правима деце за време митинга“.
Пашињан је дословно рекао: „И деца су грађани наше земље и имају право на доношење одлука“.
Баблојан се вратио на седницу после десетак минута и свој поступак додатно објаснио, рекавши:
„Искористио сам право на гест који сам од вас научио. Надам се да ће вас међународне организације које се баве правима деце опоменути - поготово ако будете изабрани за премијера - да такве речи више не понављате“.