ШУЛЦ: Излазак Грчке из еврозоне није опасан за Немачку, али угрожава Италију и Француску
ОЛАНД АПЕЛОВАО ДА СЕ ПРЕГОВОРИ АТИНЕ И КРЕДИТОРА ОБНОВЕ „ШТО ЈЕ ПРЕ МОГУЋЕ“
Мартин Шулц
- Тројка поверилаца тражи да влада Алексиса Ципраса преко повећања ПДВ и смањења пензија „цеди“ још две милијарде евра годишње, али он на то не пристаје
ЗАХТЕВИ грчких кредитора - Европске уније (ЕУ) и Међународног монетарног фонда (ММФ) - су ирационални, саопштили су синоћ Франс пресу извори блиски грчкој влади после кључних разговора у Бриселу о финансијској будућности земље који су завршени без договора.
„Захтеви кредитора су ирационални. Разговори су трајали 45 минута“, навели су извори приписујући одговорност за неуспех разговора ММФ-у, чији је „став био бескомпромисан и тежак“ јер инсистира на новим резовима пензија и повећању пореза на додату вредност (ПДВ).
Предлоге „тројке (ММФ, Европска комисија и Европска централна банка) од онога на шта пристаје грчка влада деле - две милијарде евра. „Тројка“, наиме, инсистира да влада Алексиса Ципраса из државног буџета и грађана годишње цеди додатне две милијарде евра, то јест - за толико преко онога на шта засад пристаје.
Влада у Атини је пре завршетка састанка саопштила да је Бриселу представила додатне предлоге како би се постигао споразум о исплати раније обећане финансијске помоћи од 7,2 милијарди евра која је неопходна да Грчка плати део дугова.
Разговори су почели у суботу у атмосфери велике напетости и пада вредности на светским берзама после повлачења ММФ-а из техничког дела преговора и претњи званичника ЕУ да Грчка, притиснута роковима отплате милијарди евра дугова, може банкротирати и напустити зону евра.
Зато не чуди што је Франсоа Оланд иступио са упозорењем да преговоре кредитора са Атином треба обновити „што је пре могуће“:
„Остало нам је мало времена. Примичемо се моменту који може изазвати турбуленције ако не буде споразума! Не сме се више губити време. Преговоре треба хитно настављати“.
Француски председник је све ово рекао у Ле Буржеу, где је отворен међународни аерокосмички салон, нагласивши да ће заједно са Ангелом Меркел о важности момента разговарати и са Ципрасом.
Узбудио се и председник Европског парламента Мартин Шулц који досад није био превише наклоњен ни Грчкој ни, поготово, њеној левој влади.
Он је телевизији ARD рекао да би излазак Грчке из еврозоне (Grexit) имао озбиљне и непредвидљиве последице и то овако објаснио:
„То не би било опасно за Немачку, али би угрозило наше партнере из Г-7, нарочито Француску и Италију. У Италији би једним ударом могло да буде разрушено све што је досад реформама постигнуто. Излазак Грчке из еврозоне био би непредвидљива опасност и за светску економију и зато ћемо учинити све што можемо да до тога не дође“.
Факти - Бета