Грчка дипломатија осудила читање Корана у Храму Свете Софије
АТИНА ОЦЕНИЛА ДА ТУРСКА ТИМЕ ПРОВОЦИРА ВЕРСКА ОСЕЋАЊА ХРИШЋАНА У ЦЕЛОМ СВЕТУ
МИНИСТАРСТВО иностраних послова Грчке осудило је читање Корана и молитве у храму Свете Софије (Аја Софија) у Истанбулу.
„Ми осуђујемо читање Корана и спровођење молитве у присуству шефа директората за послове религије Турске у Аја Софији, које је преношено преко државне телевизије Турске” — каже се у изјави грчког Министарства иностраних послова у Атини.
„Храм Свете Софије је споменик који је признао Унеско као светску културну баштину. Покушај његовог претварања у џамију, читајући тамо Коран, вршећи молитве и друге радње, вређа читаво међународно друштво које је дужно да реагује на то” — изјавили су из министарства.
Како сматрају у Атини, тај изазов верских осећања хришћана на читавом свету и оних који поштују баштину човечанства, учињен је у време када треба пооштрити међурелигиозни дијалог, а не подривати га.
„Ми позивамо Турску да покаже понашање савремене и демократске земље и да заштити екуменски карактер Свете Софије, да испоштује давну традицију тог споменика” — каже се у изјави.
Храм Свете Софије у Константинољу више хиљада година био је највећи храм у хришћанском свијету. После османског заузимања Константинопоља и пада Византијске империје, храм је претворен у џамију, али је од 1934. године здање, према декрету оснивача савремене турске државе Кемала Ататурка, постало музеј и укључено је у списак Светске културне баштине Унеска.
Године 2016. председник Турске Тајип Ердоган изјавио је да ће се у време месеца муслиманског поста Рамазана свакодневно у Светој Софији читати Коран.
Тада су радње Турске изазвале оштру реакцију у многим земљама света.