Французе поново узбуђује шпијунски рад Коко Шанел за Хитлеров Абвер

ЈЕДНИ ТВРДЕ ДА НИЈЕ БИЛА СВЕСНА СВОГ ШПИЈУНСКОГ СТАТУСА, ДРУГИ – ДА СЕ ИСТАКЛА У 10 МИСИЈА

  • Модна кућа Chanel овим поводом се огласила, али је указала да то „није никаква сензација“: Не подлеже сумњи да је Габријел Шанел за време рата имала љубавне односе са немачким аристократом. Наравно, то није баш био најбољи моменат за романтичне односе са једним Немцем“ (бароном Гинтером фон Динклагеом)

         OТВАРАЊЕ архива избацило је на површину још једну деценијама чувану тајну: да је Коко Шанел, краљица француске моде у 20. веку, била агент немачке обавештајне службе.

         Модна кућа Chanel овим поводом се огласила, али је указала да то „није никаква сензација“:

         „Отварање архива није донело никакве нове елементе у односу на оно што се о том питању знало и раније, у односу на оно што су већ описали различити биографи и о чему се већ писало по медијима“.

         Представник исте модне куће указао је да је о Габријел (Коко) Шанел досад написано више од 80 радова у којима се њен „портрет“ – од рада до рада битно разликује.

         Још је додао: „То само доказује колико је тешко писати историју по протеку 70 година. Не подлеже сумњи да је Габријел Шанел за време рата имала љубавне односе са немачким аристократом. Наравно, то није баш био најбољи моменат за романтичне односе са једним Немцем“.

         Модна кућа Chanel није пропустила прилику да подсети: „Према једној верзији догађаја, мадмоазел Шанел се зближила са Черчилом да би одиграла улогу посредника између савезника и Немаца у преговорима о закључивању мира. Шта се тачно догодило? Какву улогу је она хтела да одигра? О томе постоје различите верзије. Неки историчари описују мадмоазел Шанел као жену прилично наивну за политичка питања, као објект манипулација са стране блиских, а други на њу гледају као на шпијунку високе класе. За треће, она је посредник у тражењу могућности да се направи договор о миру“.

         Chanel посебно наглашава да је „мадмоазел Шанел свакако била уметник и пионир у свету моде, иако се не може порицати да је имала своје тајне, од којих су неке неоткривене све до данас“.

         Међу документима у „досијеу Шанел“ постоји и писмо анонимног пошиљаоца из Мадрида француском покрету отпора. У том писму се указује да је Шанел – коју су сматрали сумњивом – 1942. и 1943. године била љубавница и агент барона Гинтера фон Динклагеа који је радио као аташе у немачкој амбасади у Паризу.

         Немачка обавештајна служба (Абвер) регистровала је Коко Шанел као свог агента – наглашава Фредерик Кугинер који је задужен за архив француских специјалних служби. Он наглашава да је Коко могла бити извор информација или обављати за Немце и неке друге послове.

         У Француској се последњих дана наглашава: да је и даље отворено питање да ли је и сама Коко знала за свој шпијунски статус.

         Чим је почео рат, Шанел је затворила своју модну кућу и продавнице. Након што је био ухапшен један њен рођак – повезала се са немачким властима, а након ослобођења Француске била је оптужена за колаборацију и протерана из земље.

         Неки историчари претпостављају да Шанел није само Абверу обезбеђивала потребне податке, него и да се – истакла у више од десет шпијунских мисија.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари