Добитница Нобела за књижевност - Белорускиња Светлана Алексијевич која пише на руском

У ВРЕМЕ СССР БИЛА ОПОЗИЦИОНАР ПА ПОВРЕМЕНО ЖИВЕЛА

У ИТАЛИЈИ, НЕМАЧКОЈ, ФРАНЦУСКОЈ И ШВЕДСКОЈ

Светлана Алексејевич

  • Стални секретар Шведске академије Сара Даниус нагласила да је одлука донета једногласно и рекла: „Алексијевич је истакнути писац. Она је велики књижевник који је створио нови литерарни жанр, излазећи из оквира класичне журналистике“. Додала је да је Алексијевич већ обавештена о одлуци и да је њена прва реакција била: „Фантастично!“
  • Који сат потом, добитница је рекла: „Бити лауреат Нобелове награде за мене је огроман догађај. То је за мене било апсолутно неочекивано, безмало неки узнемиравајући осећај. Сада, међутим, мислим о великим руским писцима који су добили Нобела, о таквима као што је Пастернак“
  • Нобела за књижевност досад су 6 пута добијали писци из Азије, по 4 пута књижевници из Латинске Америке и Африке, из Северне Америке - 12 пута, из Европе - 85 пута, из Аустралије - једном

        БЕЛОРУСКИЊА Светлана Алексејевич добила је овогодишњу Нобелову награду за књижевност.

        Списатељица и новинарка из Белорусије добила је награду  „за полифоно писање, које је споменик патњи и храбрости у нашем времену“, навела је у образложењу - у име комитет за доделу награде - стални секретар Шведске академије Сара Даниус.

        Она је нагласила да је одлука донета једногласно и рекла: „Алексијевич је истакнути писац. Она је велики књижевник који је створио нови литерарни жанр, излазећи из оквира класичне журналистике“.

        Додала је да је Алексијевич већ обавештена о одлуци и да је њена прва реакција била: „Фантастично!“.

        Алексијевич пише на руском и шести је добитник Нобелове награде међу руским и писцима који пишу на руском

        Њена прва књига - заснована на разговорима са женама учесницама Другог светског рата - објављена под насловом „Рат нема женско лице“. То је била њена прва књига из серије „Гласови утопије“.

        Последња у тој серији је „Време секонд хенда“.

        Због критике совјетске власти, повремено је живела у Италији, Француској, Немачкој и Шведској.

        Била је кандидат за Нобела и 2013-те, али је тада награду добила Канађанка Елис Манро.

        Данас поподне је Алексијевич изјавила: „Бити лауреат Нобелове награде за мене је огроман догађај. То је за мене било апсолутно неочекивано, безмало неки узнемиравајући осећај. Сада, међутим, мислим о великим руским писцима који су добили Нобела, о таквима као што је Пастернак“.

        Иако је Нобелов комитет одлучио једногласно, неки су уверени да Алексијевич награду не би добила да је Францускиња или Португалка. Другим речима: да на власти у Белорусији није Александар Лукашенко и да њена земља није у конфедералној заједници са Русијом.

        Родила се 31. маја 1948. у Ивано-Франковску у Украјини. Отац јој је Белорус, а мајка Украјинка.

        Од 1967. до 1972. године је студирала новинарство у Минску.

        Новчани износ Нобелове награде за литературу је 950.000 долара.

        Нобела за књижевност досад су 6 пута добијали писци из Азије, по 4 пута књижевници из Латинске Америке и Африке, из Северне Америке - 12 пута, из Европе - 85 пута, из Аустралије - једном.

        Само 12 лауреата су жене, осталих 95 - су мушкарци.

        Од награђених, 24 су писала или пишу на енглеском, 14 - на француском, 11 - на немачком, 7 - на шведском и 1 - на кинеском.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари